JÉRÔME SAVARY: PROPAGÁTOR HUDEBNÍHO DIVADLA VŠEHO DRUHU

Právě před pěti lety zemřel v Paříži ve věku nedožitých jednasedmdesáti let Jérôme Savary. Argentinsko-francouzský režisér a herec sám sebe označoval za divadelního světoběžníka.

Jérôme Savary se narodil v roce 1942 v Argentině do rodiny významného spisovatele a diplomata. Už v 19 letech se po pařížských studiích vydal do New Yorku – tam byl zejména literárně ovlivněn osobnostmi jako Jack Kerouac či Allen Ginsberg. V 70. letech se přestěhoval do Montréalu, kde byl jedním z prvních objevitelů kouzla tzv. "nového cirkusu", žánru, který později proslavil známý kanadský soubor Cirque du Soleil. Savary se věnoval mnoha divadelním disciplínám, byl hercem, artistou, scénografem a především velmi aktivním režisérem a tvůrcem více než 300 úspěšných inscenací po celém světě.

V přehledu jeho tvorby bychom našli opery, operety a samozřejmě i muzikál – vždy s výrazným autorským rukopisem. Savary byl dvanáct sezón šéfem pařížského Théâtre National de Chaillot, kde uváděl své muzikálové revue s hudbou předválečné pařížské scény. Řada z nich sklízela ocenění nejen ve Francii, ale také na mezinárodních turné. Jednou z nejúspěšnějších inscenací v jeho kariéře bylo doslova znovuzrození muzikálu Sladká Irma v roce 2000.