JERRY BOCK A HIT O ŽIDOVSKÉM MLÉKAŘI

V pátek 23. listopadu uplynulo 90 let od narození muzikálového skladatele Jerryho Bocka. Jeho jméno nejvíce proslavily muzikály Fiorello!, She Loves Me a zejména Šumař na střeše, který obletěl doslova celý svět.

Jerry Bock se narodil v roce 1928 v americkém Connecticutu, ale už od dětství vyrůstal v New Yorku. Jako malý chlapec začal hrát na piano a láska k hudbě poznamenala celý jeho život. Během studií na wisconsinské univerzitě napsal svůj první muzikál, který se hrál v Chicagu i na zájezdovém turné. Povzbuzen tímto úspěchem, Bock začal psát hudbu pro televizní revue a v roce 1955 přišel i jeho broadwayský debut s muzikálem Catch A Star. Ačkoli toto dílko brzy zapadlo, hned v následujícím roce napsal muzikál Mr. Wonderful pro tehdejší hvězdu první velikosti Sammyho Davise ml.

Ještě před koncem 50. let potkal textaře Sheldona Harnicka, v němž našel ideálního spolupracovníka. Po kritikou odmítnutém muzikálu The Body Beautiful přijala mladá dvojice nabídku od věhlasného producenta a posléze i režiséra Harolda Prince a napsala životopisný muzikál o bývalém starostovi New Yorku jménem Fiorello La Guardia. Muzikál Fiorello! měl premiéru na Broadwayi v roce 1959 a byl odehrán téměř osmsetkrát. Vzhledem k lokálnímu a dobovému charakteru díla je pochopitelné, že se tento muzikál příliš mnoha jiných inscenací už nedočkal. Ve své době však znamenal obrovský úspěch a přinesl tvůrcům nejen cenu Tony za nejlepší muzikál roku, ale také – jako jeden z pouhých devíti muzikálů v historii – prestižní literární Pulitzerovu cenu.

Ačkoli Bock s Harnickem společně napsali hned několik zdařilých muzikálů, například Man in the Moon nebo i u nás uvedený She Loves Me, tím bezkonkurenčně nejúspěšnějším se stal Šumař na střeše z roku 1964. Tragikomický příběh chudého židovského mlékaře Tovjeho, jehož největší životní starostí je dobře provdat svých pět dcer, se odehrává v prostředí ukrajinské vesnice v dobách pogromů na počátku 20. století. Muzikál vznikl podle literární předlohy Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery. Na inscenaci opět spolupracoval producent Harold Prince a také režisér a choreograf Jerome Robbins. Šumař na střeše začal brzy po své premiéře trhat rekordy návštěvnosti a s takřka 3250 reprízami se dodnes drží v první dvacítce nejhranějších muzikálů Broadwaye. Úspěšná byla také filmová adaptace režiséra Normana Jewisona z roku 1971, která přispěla k celosvětové slávě tohoto díla.

Po Šumaři na střeše napsal Bock ještě muzikály The Apple Tree a Rothschildové a zčásti se podílel i na několika dalších, úspěch svého nejslavnějšího díla už ale nikdy nepřekonal. Jerry Bock zemřel před 8 lety ve věku nedožitých dvaaosmdesáti let.