Své pětaosmdesáté narozeniny slaví 11. dubna americký herec a zpěvák Joel Grey. Narodil se v Clevelandu v roce 1932 jako Joel David Katz v rodině známého amerického komika Mickeyho Katze. Začínal jako dětský herec a už v devatenácti letech debutoval na Broadwayi. Poté se stal bavičem v nočních klubech – a tuto zkušenost mohl zužitkovat, když přišla v roce 1966 jeho velká šance.

Joel Grey vytvořil jednu z nejzajímavějších rolí muzikálového divadla – postavu Kabaretiéra v legendárním muzikálu Kabaret. A to jak v jeho divadelní, tak i filmové podobě. Za tuto roli získal v roce 1966 prestižní cenu Tony a v roce 1972 také filmového Oscara. Zařadil se tak mezi pouhou desítku herců, kteří se mohou pyšnit oběma těmito oceněními.

V polovině devadesátých let se Grey k legendární dvojici Kander-Ebb vrátil: v novém broadwayském nastudování Chicaga vytvořil postavu Amose Harta. Za ni v roce 1997 získal Cenu newyorských kritiků a výrazně tak pomohl k úspěchu inscenace, která se na Broadwayi hraje dodnes.

Později se Grey potkal také s další významnou osobností broadwayského divadla – Stephenem Schwartzem. Ten si slavného herce vyhlédl pro premiérové uvedení muzikálu Wicked v roce 2003 do role Čaroděje ze země Oz. Před několika lety se Grey objevil také v úspěšném revivalu muzikálu Cole Portera Anything Goes. Po boku jedné z nejzářivějších hvězd současné Broadwaye, herečky Sutton Foster, zde ztvárnil postavu druhořadého gangstera Moonface Martina.

Tato nestárnoucí ikona amerického divadla je pro řadu diváků zárukou divadelního umění té nejvyšší možné kvality; doufejme tedy, že jeho herecká kariéra, která zahrnuje také řadu rolí filmových a televizních, není ještě zcela u konce.

KABARETIÉR JOEL GREY SLAVÍ PĚTAOSMDESÁTKU