V roce 1962 divadlo Semafor přišlo s inscenací hudební komedie Jonáš a tingl-tangl, ve které se v hlavních rolích představila autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Začala tak nová éra divadla, kdy oba na jevišti prakticky nahradili předešlé slavné tváře Waldemara Matušku, Evu Pilarovou, Karla Štědrého a další. Před divadlem, mezi pražský pasážemi kin Alfa a Světozor, se v den zahájení předprodeje tvořily dlouhé fronty již v noci. Jonáš se stal zkrátka fenoménem své doby.

 

Tragická smrt Jiřího Šlitra o Vánocích 1969 však slavné partnerství ukončila. Zdálo se tedy, že Jonáš navždy odešel. Teprve později si Jiří Suchý našel novou partnerku pro svoji scénu v Jitce Molavcové. Ale až v lednu letošního roku někdejšího Jonáše oživilo Divadlo v Celetné a svým divákům „veze horu bezvadných fórů a prvotřídních kupletů,“ jak se zpívá v jedné ze slavných písní tohoto díla.

 

Remake legendárního kusu má na svém kontě principál divadla Jakub Špalek se svým souborem Kašpar. A postavy, které znají pamětníci v podání Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, ztělesnili Petr Lněnička a Zdeněk Dočekal.

JONÁŠ SE VRÁTIL SE SVÝM TINGL-TANGLEM