V sobotu 24. června oslavuje sedmdesáté narozeniny Helena Vondráčková, naše mezinárodně nejúspěšnější zpěvačka a pravděpodobně i zpěvačka nejvšestrannější, jakou kdy česká populární hudba měla.

 

Helena Vondráčková začala zpívat před neuvěřitelnými třiapadesáti lety, během nichž si s úspěchem vyzkoušela téměř všechny styly a žánry, které v populární hudbě existují. Vedle písní zahraničního a tuzemského středního proudu nazpívala na sto dvanáct řadových a výběrových alb šansony, lidové písně, vánoční písně a koledy, kompozice ve stylu disco, soul, rock, jazz-rock a jazz nebo filmové a muzikálové melodie. U příležitosti jejího jubilea vyšla nyní pětidisková Diamantová kolekce, která její bohatou kariéru v průřezu připomene.

 

Muzikálové melodie ovšem nezařazuje pouze do svých pěveckých vystoupení a nahrávek, zejména v poslední době v muzikálech také účinkuje. Na scéně bratislavské Nové scény zazářila v titulní roli muzikálu Hello, Dolly!, u nás si zahrála v muzikálech Bídníci, Kočky, Mona Lisa, Baron Prášil, Romeo a Julie nebo Mamma Mia! a na podzim letošního roku bude v roli královny Anny Rakouské jednou z hvězd nového muzikálu Muž se železnou maskou.

Helena Vondráčková patří k nejprodávanějším českým zpěvačkám. V letech 1964–2014 se s jejími nahrávkami prodalo na 5,5 milionu zvukových nosičů. Je vzorem hned pro několik generací českých zpvaček a zahraničním tiskem je po léta přirovnávána k Barbře Streisand nebo Cher. Během své kariéry spolupracovala s celou řadou světových nahrávacích společností a společně s Karlem Gottem například opakovaně vystoupila ve vůbec nejprestižnějším koncertním sále, newyorské Carnegie Hall.

Při svých vystoupeních zpěvačka kloubí hned několik talentů: zpívá v několika jazycích, hraje na několik hudebních nástrojů, tancuje a stepuje. Textař Zdeněk Borovec, který pro ni napsal desítky písňových textů, o ní napsal: „Narodila se na šťastné planetě. Ale bohužel asi v nesprávné zemi. Přijít na svět o pár stovek kilometrů na Západ, patrně by se stala hvězdou Ameriky.“

JUBILEUM HELENY VONDRÁČKOVÉ