JUSTIN PAUL: VYCHÁZEJÍCÍ HVĚZDA BROADWAYE I FILMOVÉ HUDBY

Na začátku letošního roku oslavil 35. narozeniny Justin Paul, jeden z nejúspěšnějších současných hudebních skladatelů a textařů na poli muzikálu. Podílel se například na populárních hudebních filmech La La Land a Největší showman, nebo na cenami Tony ověnčeném muzikálu Dear Evan Hansen.

Justin Paul se narodil v Missouri, ovšem vyrůstal v Connecticutu. Už od dětství se věnoval hudbě a divadlu, během středoškolských studií navštěvoval školní divadelní soubor. Později vystudoval hudební divadlo na University of Michigan. Právě tam se seznámil s Benjem Pasekem a tehdy také začala jejich úspěšná spolupráce, která stále trvá. Přestože Paul obvykle stojí za tvorbou hudby a Pasek za texty, rozhodli se vystupovat jako autorské duo, které se pod oběma složkami podepisuje společně.

Jejich první projekty vznikly ještě v době vysokoškolských studií. Spolupráci zahájili písňovým cyklem Edges o slastech a strastech dospívání a trablech, které nám všem přináší vstup do dospělosti. Dílo dosáhlo poměrně značného úspěchu a od své premiéry v roce 2005 se dočkalo několika dalších nastudování včetně zahraničních. Následujícím projektem se v roce 2010 stal muzikál na motivy dětské knihy Roalda Dahla Jakub a obří broskev. I tento fantaskní příběh o malém chlapci, který díky obří broskvi prožije spoustu nečekaných dobrodružství, se dočkal úspěchu a vedle několika klasických nastudování vznikly také dvě jeho mírně pozměněné verze pro malé diváky.

Nejúspěšnějším dílem autorského dua se ale stal muzikál Dear Evan Hansen. Jedná se o příběh středoškoláka, který mezi své vrstevníky tak úplně nezapadá, místo mezi nimi se mu za zvláštních okolností podaří najít až ve chvíli, kdy jeho spolužák spáchá sebevraždu. Muzikál měl premiéru v roce 2015 ve Washingtonu, odkud se v následujícím roce přesunul na Broadway. Povedlo se mu získat devět nominací na cenu Tony, z nichž šest, včetně té za nejlepší muzikál, proměnil. Od podzimu loňského roku se uvádí také na londýnském West Endu.

Vedle divadelní tvorby se Justin Paul a Benj Pasek podíleli také na hudbě či textech k několika filmům a televizním pořadům. Talent pro tvorbu poutavých písňových textů prokázali při spolupráci se skladatelem Justinem Hurwitzem na písních pro romantické muzikálové drama La La Land: Skladba „City of Stars“ obdržela cenu Zlatý globus i Oscara za nejlepší původní píseň. V roce 2017 se podíleli na dalším filmovém muzikálu Největší showman – pro něj tentokrát vytvořili hudbu i písňové texty. Také zde se titulní skladba „This Is Me“ stala hitem, získala Zlatý glóbus za nejlepší původní píseň a v téže kategorii byla nominovaná i na Oscara.