KAMIL STŘIHAVKA: ČESKÝ JEŽÍŠ

V pondělí 20. ledna oslavil pětapadesáté narozeniny český zpěvák a muzikálový herec Kamil Střihavka. Ten je takřka nerozlučně spjat s titulní rolí Lloyd Webberovy rockové opery, na svém kontě má ale i účinkování v celé řadě dalších muzikálových titulů.

Svou pěveckou kariéru začínal v polovině 80. let minulého století v rockových kapelách Motorband, později BSP a No Guitars!. V roce 1994 hostoval v pražském Divadle ABC v roli Jean-Sol Partra, respektive Krista, v původním českém muzikálu Pěna dní. Roli Ježíše Krista si brzy zopakoval v první pražské inscenaci muzikálu Jesus Christ Superstar, která se stala doslova kultovní záležitostí a zaznamenala 1288 repríz. Titulní postava Ježíše se stala Střihavkovou životní rolí a přinesla mu obrovskou slávu.

Ačkoliv chtěl podle svých slov po derniéře Ježíše s muzikály skončit, nechal se přesvědčit producentem Divadla Ta Fantastika Petrem Kratochvílem, aby začal účinkovat právě v jeho divadle. Tehdy započala Střihavkova desetiletá éra spojená s muzikály divadla Ta Fantastika, konkrétně s Johankou z Arku, Excaliburem, Elixírem života, Dámou s kaméliemi a dalšími. Kromě nich se ale objevil také v muzikálu Divadla Milénium Rusalka, v Golemovi i Kapce medu pro Verunku v Divadle Hybernia nebo Robinu Hoodovi v Kalichu. V roce 2010 se znovu vrátil k roli Ježíše v nové inscenaci Hudebního divadla Karlín – tentokrát byl za svůj výkon nominován na Cenu Thálie. V posledních letech vystupuje především v inscenacích RockOpery Praha.