KANKÁNU NELZE ODOLAT

Pětašedesátileté výročí světové premiéry slaví muzikál Kankán: jeho broadwayská premiéra se uskutečnila 7. května 1953. Jedno z méně uváděných děl slavného amerického skladatele Cole Portera zavádí diváky do Paříže konce 19. století a hlavní roli v něm hraje – jak ostatně napovídá už název – slavný tanec kankán.

Kankán je dílem Cole Portera a libretisty Abe Burrowse, držitele ceny Tony i Pulitzerovy ceny, kterou získal za libreto k muzikálu Jak udělat kariéru snadno a rychle. Na Broadwayi měl Kankán plných 892 představení a získal dvě ceny Tony. Svět obletěla také filmová verze z roku 1960, populární nejen díky svým melodiím, ale především kanonádou hvězdných jmen: Frank Sinatra, Shirley MacLaine, Maurice Chevalier nebo Louis Jordan. Na Broadway se muzikál vrátil ještě jednou, a to v roce 1981. Nové uvedení však bylo naprostým propadákem – poslední opona za ním spadla po pouhých 16 předpremiérách a 5 představeních.

Příběh muzikálu Kankán se odehrává na sklonku 19. století v Paříži. Dekret pařížské městské správy má ochránit ctěné francouzské občany od nemravných tanců – a mezi nimi právě především od kankánu, který měl být údajně projevem mravního úpadku. La Mome Pistache, majitelku zábavního podniku na Montmartru, jehož hlavní atrakcí jsou divoká kankánová představení, tento předpis přivádí do konfliktu se zákonem – turisté však kankán vyžadují.

A že se příběh neobejde bez milostných zápletek, to se v případě muzikálu s takovouto tematikou rozumí samo sebou. Mladý právník Aristide Forestier, oddaný půvabům majitelky podniku a uchvácený tancem jeho dívek, obhajuje vzletně a úspěšně La Mome před soudem. Podaří se mu i takový mistrovský kousek, že přemluví soudce a státního návladního k návštěvě podniku. A zcela pochopitelně oba pánové podlehnou kouzlu kankánu úplně stejně jako on…