KAREL SVOBODA: VELIKÁN ČESKÉHO POPU I MUZIKÁLU

Ve středu 19. prosince by své 80. narozeniny oslavil jeden z nejslavnějších a nejúspěšnějších českých hudebních skladatelů Karel Svoboda. Autor populárních písní, filmové hudby a muzikálů zemřel v lednu 2007.

Karel Svoboda se narodil v roce 1938 v Praze. Už od dětství se učil hrát na klavír, po střední škole nastoupil ke studiu stomatologie, ale nakonec jej zlákala hudba, které se začal věnovat profesionálně. V roce 1963 založil bigbeatovou skupinu Mefisto, s níž působil mimo jiné v divadle Rokoko. Zároveň dostal první příležitost skládat pro jeho tehdejší hvězdy v čele s Václavem Neckářem, Martou Kubišovou nebo Helenou Vondráčkovou. Od konce 60. let začal psát písně i pro Karla Gotta; po úspěchu jejich prvního společného hitu Lady Carneval se Svobodova kariéra rozjela naplno.

Už v 60. letech navázal spolupráci v Německu, kde brzy začaly také vycházet jeho skladby. Během následujícího dvacetiletí se vypracoval mezi nejúspěšnější skladatele naší populární hudby a spolupracoval prakticky s celou špičkou tehdejší československé pop music: kromě už jmenovaných také například s Hanou Zagorovou, Evou Pilarovou, Waldemarem Matuškou, Jiřím Schelingerem, Petrou Janů nebo Ivetou Bartošovou. Jeho prvním muzikálem potom byla filmová Noc na Karlštejně, kterou v roce 1973 natočil podle předlohy Jaroslava Vrchlického režisér Zdeněk Podskalský.

Nový impuls do jeho kariéry přinesla 90. léta a zejména muzikálový veleúspěch Dracula. Tento muzikál Svoboda napsal společně se Zdeňkem Borovcem a Richardem Hesem. Jeho světová premiéra se uskutečnila v roce 1995 v pražském Kongresovém centru a od té doby se muzikál dočkal již tří obnovených premiér a řady zahraničních nastudování. Písně jako Jsi můj pán nebo Vím, že jsi se mnou pak dodnes patří mezi největší hity české populární hudby. Na přelomu tisíciletí pak Svoboda přišel s novým muzikálem Monte Cristo. Na jeho vzniku se opět podílel textař Zdeněk Borovec a na libretu spolupracoval také choreograf Richard Hes. Muzikál v pražském Kongresovém centru režíroval Jozef Bednárik v roce 2000.

Karel Svoboda se velmi intenzivně věnoval také filmové hudbě, jeho melodie můžeme slyšet například v pohádkách režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku nebo Jak se budí princezny. Jeho hudba zazněla také v televizních seriálech Létající Čestmír, Cirkus Humberto nebo Dobrodružství kriminalistiky. Na poli muzikálu se jeho posledním počinem stal Golem, který měl premiéru v listopadu 2006 v tehdy nově otevřeném Divadle Hybernia.