V neděli 9. dubna proběhne předávání nejprestižnějších britských divadelních cen – cen Laurence Oliviera. Konat se bude vůbec poprvé v proslulé Royal Albert Hall a večerem bude provázet komik Jason Manford.

Největším hitem minulé londýnské sezony byla jednoznačně inscenace činoherní – napjatě očekávaný Harry Potter a prokleté dítě. Ten také nominacím zcela dominuje: získal jich rekordních 11. Některé muzikály ale nezůstaly o moc pozadu. Groundhog Day, muzikálové zpracování populárního stejnojmenného filmu, byl nominován hned v 8 kategoriích. Kromě ceny pro nejlepší nový muzikál si může odnést také například ocenění za scénu, choreografii či dokonce režii.

V kategorii nových muzikálů se dále objevuje broadwayský hit Dreamgirls – muzikál z roku 1981 se v Londýně objevil poprvé a náležitou pozornost získal především díky účinkování televizní pěvecké hvězdy Amber Riley. Broadwayí už prošla také novinka Andrew Lloyd Webbera School of Rock, i když ta pouze rok před uvedením londýnským. Čtveřici nominovaných uzavírá čerstvá premiéra nového muzikálu Garyho Barlowa nazvaného The Girls, který je zpracováním filmové komedie Holky z kalendáře.

V kategorii muzikálových revivalů má potom šanci na úspěch inscenace Jesus Christ Superstar z plenérového divadla v Regent’s Parku, která se prosadila celkem v 6 kategoriích, nebo uvedení Sunset Boulevardu s herečkou Glenn Close v hlavní roli. Z komorního divadla Menier Chocolate Factory se do West Endu přesunula inscenace Funny Girl s populární herečkou Sheridan Smith a z regionálního divadla v Sheffieldu původně pocházela úspěšná inscenace muzikálové klasiky Show Boat.

Mezi dámami bodovaly už zmíněné hvězdy Glenn Close, Sheridan Smith a Amber Riley. Poněkud kontroverzním krokem je potom společná nominace hned šesti hereček z muzikálu The Girls. Společné nominace se totiž nejčastěji objevují jen u dětských představitelů, kteří v hlavní roli muzikálu alternují – jako to bylo v případě muzikálů Matilda nebo Billy Elliot.

Mezi pány je horkým kandidátem na vítězství americký herec Andy Karl, který ztvárnil v muzikálu Groundhog Day hlavní roli arogantního moderátora počasí. Již od poloviny dubna se do této role vrátí v chystané broadwayské verzi muzikálu. Konkurentem mu je protagonista School of Rock, David Fynn, nebo mladý černošský herec Tyrone Huntley, který ztvárnil postavu Jidáše v Jesus Christ Superstar. V nové adaptaci klasické hudební komedie Half a Sixpence pak zaujal teprve třiadvacetiletý Charlie Stemp, který je všeobecně považován za vycházející hvězdu britské muzikálové scény.

KDO MÁ LETOS ŠANCI VYHRÁT OLIVIER AWARD?