KLEC BLÁZNŮ: O RODINCE TÉMĚŘ NORMÁLNÍ

V těchto dnech uplynulo 20 let od české premiéry muzikálové komedie Klec bláznů, v originále La Cage aux Folles, v Hudebním divadle Karlín. Šlo o jeden z nejúspěšnějších a také nejlepších titulů uvedených v éře ředitele Ladislava Županiče, který si také v muzikálu zahrál jednu z hlavních rolí a získal za ni dokonce Cenu Thálie.

Klec bláznů byla v Praze uvedena 15 let po své broadwayské světové premiéře a vedle Županiče diváci viděli Pavla Soukupa, Radoslava Brzobohatého, Lumíra Olšovského nebo Terezu Duchkovou. Muzikál vychází ze stejnojmenné francouzské činoherní komedie Jeana Poireta, poprvé uvedené v Paříži v roce 1973. Hra měla obrovský úspěch a o pět let později byla v italsko-francouzské koprodukci zfilmována. V polovině 90. let se dočkala i druhé filmové verze, a to přímo v Hollywoodu.

S nápadem převést úspěšný titul i do muzikálové podoby přišel americký producent Allan Carr, který na začátku 80. let minulého století oslovil skladatele Jerryho Hermana a dramatika a herce Harveyho Fiersteina. První broadwayské nastudování muzikálu La Cage aux Folles – Klec bláznů získalo 6 cen Tony, kromě obou autorů i pro Arthura Laurentse za nejlepší režii a pro George Hearna za roli Albína. Inscenace se hrála čtyři roky a dosáhla počtu 1.761 představení.

Muzikál vypráví příběh jedné neobvyklé rodiny. Jeho hlavními hrdiny jsou totiž dva muži, životní partneři, kteří spolu žijí už dvacet let: Georges, majitel nočního travestiklubu v Saint Tropez, a transvestita Albín, hlavní hvězda klubu, vystupující pod pseudonymem Zaza. Život se ale oběma mužům zamotá ve chvíli, kdy chce Georgesův syn Jean-Michel přivést domů na večeři zapřisáhle konzervativní rodiče své snoubenky Anny. Annin otec je totiž poslancem, jehož kariéra je postavena na hlásání řádu a morálky. Georges s Albínem se proto kvůli svému synovi pokusí nastolit zdání „normální“ rodiny, ve které vše funguje tak, jak se očekává. Když však Anna se svými rodiči dorazí, věci začnou brát nečekaný průběh…