ZA BARVU PLETI TREST SMRTI: SCOTTSBORO BOYS

V sobotu 3. listopadu se v Městském divadle Brno uskutečnila premiéra kultovního amerického muzikálu Rent skladatele a libretisty Jonathana Larsona.

Jedná se o rockový muzikál, který je vystavěn na půdorysu děje Pucciniho opery Bohéma. Larson však vyměnil prostředí pařížské bohémy ohrožované tuberkulózou za nezávislou newyorskou generaci 90. let, stojící na okraji společnosti a snažící se vyrovnat s všudypřítomným nebezpečím nemoci AIDS. Celý příběh komentuje a dějem provází ambiciózní filmový režisér na počátku své umělecké dráhy Mark Cohen. Kromě něj se vše točí zejména kolem dvou mladých lidí, nakažených virem HIV: rockového kytaristy a skladatele Rogera a jeho lásky, drogově závislé tanečnice Mimi.

Muzikál Rent se rodil téměř celé desetiletí – skladatel a textař Jonathan Larson na něm pracoval už od konce 80. let a první verze spatřila světlo světa v roce 1994 v jedné z tvůrčích dílen mimo Broadway, kde si během dvouletého uvádění získala řadu příznivců. Po své broadwayské premiéře v roce 1996 získala vedle několika cen Tony i jako jedno z mála děl hudebního divadla také prestižní Pulitzerovu cenu.

Brněnskou inscenaci režíruje Stanislav Moša, který tento muzikál se stejným tvůrčím týmem úspěšně nastudoval už ve slovinské Lublani na podzim roku 2017. Do češtiny muzikál nově přeložila jeho dcera Zuzana Čtveráčková. V hlavních rolích účinkují mladí sólisté Městského divadla Brno Daniel Rymeš, Kristian Pekar, Aleš Slanina, Hana Holišová a další.