LEGENDA JAZZOVÉ CHOREOGRAFIE: BOB FOSSE

Jedním z nejvýznamnějších tanečníků, choreografů a režisérů hudebního divadla a filmu byl Bob Fosse. Kromě svých inovativních choreografií, za něž obdržel celou řadu ocenění, proslul také režií filmového muzikálu Kabaret.

Fosse se narodil se v Chicagu v roce 1927 a už jako mladému chlapci se mu dostalo baletní výchovy. V době své vojenské služby vystupoval coby příslušník amerického námořnictva v různých show na ostrovech Pacifiku a v Japonsku; na Broadwayi potom debutoval v roce 1950.

V roce 1953 uzavřel smlouvu s hollywoodskou společností MGM a záhy jej diváci mohli vidět na plátně hned ve třech filmech. Nezapomenutelná je jeho taneční scéna ve filmovém zpracování muzikálu na shakespearovské téma Líbej mě Katko. Poté dostal příležitosti debutovat na Broadwayi také jako choreograf a režisér: inscenoval veleúspěšnou muzikálovou verzi Felliniho filmu Cabiriiny noci, uvedenou pod názvem Sladká Charity. Na její filmové verzi z roku 1969 si potom poprvé vyzkoušel práci filmového režiséra.

Celosvětový úspěch mu přinesla filmová verze Kabaretu, kterou v roce 1972 natočil s Lizou Minnelli a Michaelem Yorkem v hlavních rolích. Snímek získal celkem osm Oscarů včetně toho za nejlepší režii. Ve spolupráci s Lizou Minnelli Fosse pokračoval při přípravě její slavné televizní show Liza with a Z.

Mimořádné postavení v tvorbě Boba Fosseho pak zaujímá autobiograficky koncipovaný velkofilm All That Jazz. Fosse v něm přinesl mnohovrstevnou reflexi zákulisí showbyznysu spojenou s existenciální problematikou člověka v současném světě. Film se odvíjí jako perfektně inscenovaná show; vypráví o člověku, který tuto show konstruuje a vytváří a jenž se nakonec 3 stane její obětí. Hlavní postava příběhu, perfekcionista, tanečník, režisér a choreograf ztělesněný Royem Scheiderem, měla v sobě silné autobiografické rysy. A tak snad ani není náhodou, že Fosse zemřel sedm let po natočení snímku, v roce 1987, na podobnou diagnózu jako jeho filmový hrdina: oba žili a pracovali na sto padesát procent.

Přesně před 20 lety, konkrétně 14. ledna 1999, měl na Broadwayi premiéru muzikál nesoucí jeho jméno – Fosse – který získal cenu Tony coby nejlepší muzikálová novinka Broadwaye sezóny 1998/1999. Na rozdíl od všech předešlých biografických děl podobného typu však nejde o rekonstrukci jeho životních cest, nýbrž o plynule se prolínající výběr scén z jeho nejslavnějších divadelních inscenací, filmů a televizních show.