V květnu letošního roku oslavila padesáté narozeniny jedna z našich nejpopulárnějších zpěvaček, Leona Machálková. Všestranně nadaná interpretka disponuje rozsáhlým repertoárem muzikálových písní, které jistě předvede také při svém chystaném narozeninovém koncertě.

 

Zlínská rodačka Leona Machálková prožila dětství s rodiči v Přerově, kde se velmi záhy začala učit zpívat, hrát na housle a kde se zúčastňovala i nejrůznějších recitačních soutěží. Vystudovala tam i gymnázium a v Olomouci ve studiích pokračovala na Filozofické fakultě Univerzity Palackého: scházelo jen málo a stala by se z ní učitelka českého jazyka a dějepisu.

Důležitým mezníkem v pěvecké kariéře Leony Machálkové se stalo na začátku 90. let angažmá v pražském divadélku Semafor. Zde se naučila pracovat s publikem, navazovat kontakt, umět se přizpůsobit danému okamžiku, vystihnout pravou chvíli, pohybovat se suverénně na scéně. Podobně jako plejáda dalších hvězd tuzemské populární hudby vzešlých z tohoto divadla je za to Semaforu a jeho principálovi Jiřímu Suchému dodnes vděčná.

 

V roce 1995 potom zazářila ve dvojroli Adriany a Sandry po boku Daniela Hůlky a Lucie Bílé ve vůbec nejúspěšnějším původním českém muzikálu Dracula. Stala se tak na dlouho jednou z našich nejobsazovanějších muzikálových zpěvaček; objevila se mimo jiné i v dalším úspěšném muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce, Monte Cristo, kde ztvárnila osudovou lásku hlavního hrdiny Mercedes. V Bídnících účinkovala v roli Eponine, z nedávné doby potom můžeme jmenovat například muzikál Mamma Mia.

Na sklonku 90. let také natočila v produkci hudebního skladatele Karla Svobody dvě veleúspěšná alba se slavnými filmovými a muzikálovými písněmi, díky nimž se tuzemští posluchači poprvé dozvěděli o některých muzikálech, v zahraničí už velmi slavných: Ples upírů, Zvoník od Matky Boží nebo Elisabeth.

V pražském divadle Hybernia se bude 26. září konat narozeninový koncert Leony Machálkové. Podle oslavenkyně bude pojat velkoryse, vystoupí na něm řada hvězdných hostů, taneční skupina a velký orchestr. Bude na něm také pokřtěno její nové CD duetů – i na něm budou zastoupeny muzikálové melodie.

LEONA MACHÁLKOVÁ