LONDÝNSKÉ DIVADLO VĚNOVÁNO KOČIČÍ CHOREOGRAFCE GILLIAN LYNNE

První dáma současné muzikálové choreografie, Gillian Lynne, na začátku prázdnin ve věku 92 let zemřela. Tato choreografka a tanečnice razantně ovlivnila vývoj muzikálového divadla poslední čtvrtiny 20. století a především její choreografie Cats udala vzor pro každé další nastudování tohoto muzikálu.

Gillian Lynne se narodila 20. února 1926 v anglickém Kentu. Začínala jako primabalerína v londýnském Sadler’s Wells Theatre, přední britské taneční scéně. Již ve dvaceti letech zde tančila menší sólo v klasickém baletu Spící krasavice a později se vypracovala v přední sólistku. Kromě budování vlastní taneční kariéry se věnovala také choreografické a režijní práci. Vytvořila choreografie k mnoha inscenacím Královské Opery Covent Garden i Královské shakespearovské společnosti. Na svém kontě má také řadu filmových a televizních děl, za všechny uveďme choreografii ke slavné filmové adaptaci muzikálu Muž z kraje La Mancha se Sophií Loren v hlavní roli.

Největšího úspěchu však Lynne dosáhla na londýnském West Endu, a to díky spolupráci se skladatelem Andrew Lloydem Webberem a producentem Cameronem Mackintoshem. Mimořádně důležitou roli hrály její choreografie v muzikálu Cats neboli Kočky, pět let po nich s ní skladatel Andrew Lloyd Webber spolupracoval znovu na uvedení Fantoma opery.

Krátce před smrtí slavné choreografky, 22. června letošního roku, po ní bylo pojmenováno jedno z londýnských divadel, v němž Lloyd Webber už několikátou sezonu uvádí svůj muzikál School of Rock (Škola rocku). Dřívější New London Theatre tedy nově nese název Gillian Lynne Theatre a bude tak připomínat tuto legendu nejen muzikálového tance.