LEGENDÁRNÍ PRODUCENT CAMERON MACKINTOSH SLAVÍ NAROZENINY

V pondělí 17. října oslavil sedmdesátiny londýnský muzikálový producent Cameron Mackintosh. U divadla začínal jako kulisák a inspicient, ale vypracoval se na zřejmě nejvlivnějšího producenta divadelních muzikálů: stál u zrodu takových titulů, jako jsou Bídníci, Fantom opery, Kočky a další.

 

Kočky byly jeho první spoluprací se skladatelem Andrew Lloydem Webberem. Měly premiéru v roce 1981 a jen v Londýně se hrály 18 let. Fantom opery je tam uváděn nepřetržitě od roku 1986, jeho broadwayská inscenace je pouze o rok mladší.

 

Nejdéle uváděným muzikálem v Londýně jsou ovšem Bídníci – ti měli premiéru v roce 1985 a v mnoha ohledech se jedná o vůbec nejúspěšnější muzikál na světě. Cameron Mackintosh byl také jedním producentů jejich filmové verze z roku 2013. S autorskou dvojicí Claude- Michel Schönberg a Alain Boublil spolupracoval také na Miss Saigon a méně úspěšném muzikálu Martin Guerre.

 

Jeho jméno je spojeno také například s muzikálem Čarodějky z Eastwicku nebo divadelní verzí Mary Poppins. Produkoval celou řadu revivalů: hned několikrát muzikál Oliver!, ale také tituly Čaroděj ze země Oz, Vlasy, Oklahoma, My Fair Lady, Carousel, Sweeney Todd a další. Na většině z nich pak stejně jako na Kočkách nebo Bídnících spolupracoval s režisérem Trevorem Nunnem.

 

Cameron Mackintosh byl před časem vyhlášen časopisem Forbes prvním divadelním miliardářem na světě. Vlastní osm divadel v londýnském West Endu a většinový podíl v mezinárodní licenční společnosti MTI. Aktuálně připravuje přenesení broadwayského hitu Hamilton na londýnský West End.