MAMMA MIA! – HIT MEZI HITMUZIKÁLY

V sobotu 6. dubna uplynulo 20 let od premiéry nejúspěšnějšího jukebox muzikálu současnosti, Mamma Mia! Dílo založené na největších hitech legendární skupiny ABBA se od svého uvedení dočkalo řady nastudování v divadlech celého světa, filmové adaptace i jejího volného pokračování a stále patří mezi divácky nejoblíbenější tituly současnosti.

Mamma mia! je dílem ženského tria: producentky Judy Craymer, libretistky Catherine Johnson a režesérky Phyllidy Lloyd. S myšlenkou vytvořit muzikál z melodií skupiny ABBA přišla producentka už o deset let dříve, než se jí nakonec podařilo projekt realizovat. Na její nápad totiž majitelé práv k písním nechtěli původně slyšet. Teprve po dlouhých a náročných jednáních svolili, ovšem s podmínkou, že se děj muzikálu nesmí jakkoli týkat skupiny ABBA.

Díky tomu vznikl příběh, který voní létem, bezstarostnou atmosférou řeckých ostrovů a dává všem najevo, že ani po padesátce život zdaleka nekončí. Odehrává se na nejmenovaném řeckém ostrově uprostřed léta a v jeho epicentru stojí pomalu stárnoucí provozovatelka tamní taverny a hotýlku Donna. Její dospívající dcera Sophie se chystá vdávat a při tom se pozoruhodným způsobem snaží přijít na kloub tomu, kdo z dávných matčiných známostí je vlastně jejím otcem.

Zmiňované ženské tvůrčí trio v létě 2007 v Řecku natočilo i filmovou verzi muzikálu. Ta se pyšnila hvězdným hereckým obsazením: v roli Donny viděli diváci Meryl Streep, partnery jí byli Pierce Brosnan nebo Colin Firth. Pozoruhodné je, že všichni tito vesměs nemuzikáloví herci svoje role i zpívají. Do našich kin byla filmová verze s více než dvaceti slavnými melodiemi legendární skupiny ABBA uvedena v srpnu 2008.

Čeští diváci ale měli možnost vidět i jevištní verzi muzikálu: hned dvakrát Českou republiku navštívila britská zájezdová produkce s původní verzí inscenace. V roce 2014 se pak uskutečnila česká premiéra tohoto díla v Kongresovém centru Praha, odkud byla před časem na několik letních představení přenesena i do Divadla Hybernia. Další nastudování připravuje Městské divadlo Brno, které jeho premiéru ohlásilo na příští divadelní sezónu.

Mamma Mia! není jediným muzikálem s písněmi Bennyho Anderssona a Björna Ulvaeuse. V roce 1986 složili na libreto Tima Rice Šach, který líčí osudy dvou šachových velmistrů a jejich rodin na pozadí studené války a intrik tajných služeb. Premiéru měl v Londýně, uveden byl na Broadwayi i v řadě dalších zemí. Pro rodné Švédsko pak napsali muzikál Kristina z Duvemaly, který sleduje osudy švédských emigrantů do Ameriky v 19. století a obsahuje řadu folklorních hudebních motivů.