V polovině května se v Praze znovu představí úspěšný muzikál podle slavné literární předlohy Man of La Mancha. Od 18. 5. ho bude v anglickém originále uvádět Prague Shakespeare Company na scéně pražského Divadla Na Prádle. V hlavní roli Dona Quijota vystoupí americký televizní herec Lane Davies, v rolích dalších pak vystoupí britská velvyslankyně Jan Thompson nebo Anna Fialová, známá z televizní reality show Tvoje tvář má známý hlas.

 

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha patří mezi nejslavnějších španělské romány a je chápán jako jedno z klíčových děl světové literatury. Jeho autorem je španělský básník a spisovatel Miguel de Cervantes y Saavedra. A podle části této literární předlohy vznikl zmiňovaný divadelní muzikál.

 

Jeho autoři – dramatik Dale Wasserman, skladatel Mitch Leigh a textař Joe Darion – použili pro svůj muzikál formu divadla na divadle. Samotný Cervantes se v ní ocitne ve vězení, kde má vyčkat na ortel inkvizičního soudu. Na obranu svého románu pak začíná před diváky rozehrávat příběh o bláznivém donu Quijotovi – „rytíři smutné postavy“, jenž se svým věrným sluhou Sanchou vyráží do světa „bojovat s větrnými mlýny“ – a zapojuje své spoluvězně, vrahy a zloděje, do hry. Jako chrabrý rytíř La Mancha se na svých toulkách setká s krásnou pannou jménem Dulcinea a je si jist, že potkal vysněnou dámu svého života.

 

Muzikál Man of La Mancha měl premiéru na Broadwayi v listopadu 1965 a během šestiletého uvádění zde dosáhl více než dvou tisíc repríz. Získal také několik prestižních cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku. Od té doby se hrál více než v padesáti zemích světa. V roce 1972 natočil režisér Arthur Hiller filmovou adaptaci muzikálu, v níž roli vězněné prostitutky Aldonzy, zosobňující Dulcineu, hrála Sophia Loren. Československá premiéra muzikálu Man of La Mancha se konala v září 1967 v divadle Nová scéna Bratislava pod názvem Don Quijote. Krátce poté se muzikál dočkal také prvních uvedení v českých divadlech, konkrétně v Brně a v pražském Karlíně.

MAN OF LA MANCHA V ORIGINÁLNÍM ZNĚNÍ V PRAZE