Zpěvačka Marta Kubišová, mimo jiné držitelka Ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon v kategorii muzikál za rok 2001, oslavila 1. listopadu své 75. narozeniny. A právě v tento den také ukončila svou pěveckou kariéru, kterou si nyní krátce připomeneme.

Kubišová na sebe poprvé upozornila v roce 1961 v soutěži Hledáme nové talenty. V následujících letech vystřídala angažmá v pardubickém Stop divadle, plzeňském Divadle Alfa a v roce 1964 nastoupila do populárního pražského divadla Rokoko, kde účinkovala v mnoha recitálech a pořadech. Brzy se začala také objevovat v televizi a nazpívala řadu sólových písní, které se ihned staly hity.

Hrála a zpívala v populárním televizním seriálu Píseň pro Rudolfa III., v němž zaznělo mnoho jejích pozdějších hitů včetně slavné Modlitby pro Martu. Kubišová tehdy koncertovala také v zahraničí, mimo jiné i v pařížské Olympii, a začala vystupovat v triu Golden Kids s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem. Zároveň však účinkovala i v pražském divadle Rokoko, například v muzikálu Zdeňka Petra Filosofská historie z roku 1968.

Už o rok dříve ale Kubišová vyhrála svého prvního Zlatého slavíka, dalšího o dva roky později a posledního v roce 1970 – toho už ale nemohla veřejně přijmout z důvodu nastupující normalizace. Poté jí bylo téměř dvacet let znemožněno veřejně vystupovat a na jeviště a pódia se mohla vrátit až po roce 1989.

V posledních letech bylo její působení spjato zejména s Divadlem Ungelt, kde také před šestnácti lety účinkovala v muzikálu Tell Me on a Sunday skladatele Andrew Lloyda Webbera, za nějž získala už zmíněnou Cenu Thálie.

MARTA KUBIŠOVÁ KONČÍ SVOU PĚVECKOU KARIÉRU