MEGAHIT FROZEN KONEČNĚ NA BROADWAYI

Koncem března měl na americké Broadwayi premiéru jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku – muzikál Frozen, jenž byl vytvořen podle stejnojmenného animovaného filmu z roku 2013.

Rodinný animovaný snímek Frozen, u nás známý pod názvem Ledové království, vznikl ve studiu Walta Disneyho na námět pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna. Vypráví příběh nebojácné princezny Anny, která se za pomoci horala Kristoffa, jeho věrného soba Svena a oživlého sněhuláka Olafa vydává najít svoji sestru Elsu, která svými ledovými kouzly začarovala celé království do věčné zimy.

Do kin byl snímek uveden 10. listopadu 2013. Hlavní postavu filmu, královnu Elsu, namluvila a nazpívala zpěvačka Idina Menzel, v dalších rolích pak mohli diváci slyšet populární herečku Kristen Bell či muzikálové herce Santina Fontanu či Jonathana Groffa. Z filmu se okamžitě stal divácký hit: stal se dokonce pátým nejvýdělečnějším filmem v historii. Vyhrál také dva Oscary za nejlepší celovečerní animovaný film a za nejlepší originální píseň, Zlatý glóbus za nejlepší animovaný film či Filmovou cenu Britské akademie.

Film inspiroval i několik jevištních adaptací: mezi nimi například divadelní zpracování na zaoceánské lodi Disney Cruise Line či muzikálovou show uváděnou v Disneyho zábavním parku v Kalifornii. Dlouho na sebe nenechal čekat ani celovečerní muzikál, jehož přípravy započaly v průběhu roku 2014. Jak se později nechal slyšet prezident Disneyho divadelní produkce Thomas Schumacher, první nápady na divadelní podobu Frozen údajně přišly ještě řadu měsíců před kinopremiérou animovaného snímku.

U divadelního zpracování se sešli všichni původní tvůrci originálního filmu – režisérka a scénáristka Jennifer Lee a také oscaroví autoři písní Robert Lopez a Kristen Anderson-Lopez. Po jejich několikaleté společné práci se divadelní adaptace konečně dočkala slibované premiéry – stalo se tak v srpnu loňského roku v Danveru ve státě Colorado. Po zkušebním uvádění v Danveru doznal muzikál dalších úprav a v únoru letošního roku se v předpremiéře poprvé představil také divákům na newyorské Broadwayi. Slavnostní premiéra se zde uskutečnila ve čtvrtek 22. března.

První nadšené ohlasy diváků nepatřily pouze muzikálu samotnému, ale také novému singlu Monster, který nazpívala představitelka královny Elsy, uznávaná muzikálová herečka Caissie Levy. Nových písní je ale v muzikálu celá řada a produkce již přislíbila také vydání kompletního alba s písněmi této divadelní verze.