MICHAEL BENNETT: KRÁTKÝ ŽIVOT MISTRA POHYBU

V neděli 8. dubna si připomínáme nedožité 75. narozeniny významného amerického tanečníka, choreografa, režiséra a libretisty Michaela Bennetta. Ačkoli se do historie muzikálu zapsal především svou inscenací A Chorus Line, jeho divadelní aktivity byly mnohem bohatší.

Bennett se narodil v roce 1943 v americkém Buffalu a už během dospívání soukromě studoval tanec a choreografii. Zároveň účinkoval v desítkách představení na své střední škole, než se mu naskytla možnost hrát menší roli na americkém a evropském turné slavné Bernsteinovy West Side Story. Svoji broadwayskou taneční kariéru odstartoval v roce 1961 muzikálem skladatele Jule Styna Subways Are For Sleeping. První broadwayskou choreografii pak vytvořil jen o pět let později, a to k nepříliš úspěšnému muzikálu A Joyful Noise.

V roce 1968 však zažil první úspěch jako autor choreografie k broadwayskému hitu Promises, Promises, česky Sliby chyby, k němuž napsal libreto oblíbený dramatik Neil Simon. Show se hrála na Broadwayi několik let a dosáhla počtu 1281 představení. Po úspěchu tohoto muzikálu neměl Bennett o pracovní nabídky nouzi: tvořil choreografie k tanečním show a muzikálům, mezi jinými například ke dvěma titulům z dílny Stephena Sondheima Company a Follies. V roce 1973 ho pak oslovili producenti muzikálu Seesaw, aby převzal rozezkoušenou inscenaci, a to nejen po stránce choreografické, ale i režijní a autorské. Bennett jejich nabídku přijal a konečně tak zažil i svůj broadwayský debut režijní.

V roce 1975 pak mělo premiéru jeho životní dílo, muzikál A Chorus Line. Vznikl na základě nahraných rozhovorů s herci a herečkami, kteří v bezpočtech konkurzů bojují o svou existenci. V dobách, kdy nebývalo zvykem, aby na sebe lidé v různých talkshow řekli naprosto vše, se mladí umělci s nebývalou otevřeností vyzpovídali ze svých pocitů, slabostí a nálad. A to takovým způsobem, že diváci zvyklí na nablýskanou podívanou strávili bez dechu více než dvě hodiny při představení, které se z naprosté většiny odehrávalo na holém jevišti. Muzikál A Chorus Line měl na Broadwayi 6 137 představení a stal se tak na několik let nejreprízovanějším broadwayským muzikálem. Bennett za něj získal hned dvě ceny Tony – za režii i za choreografii. Během svého života se stal držitelem celkem sedmi těchto cen a na dalších 11 byl nominován.

Na přelomu let 1985 a 1986 začal v londýnském West Endu připravovat premiérové uvedení muzikálu Chess s hudbou někdejších členů skupiny ABBA Bennyho Anderssona a Björna Ulvaeuse a texty Tima Rice. Během zkoušení ovšem z produkce musel ze zdravotních důvodů odstoupit. Jeho zdraví se totiž začalo rapidně zhoršovat v důsledku nemoci AIDS, které brzy nato podlehl. Michael Bennett zemřel v červenci 1987 ve věku pouhých čtyřiačtyřiceti let. Poslední rozloučení se konalo na jevišti newyorského Shubertova divadla, tedy na scéně, kde se tehdy hrálo jeho životní dílo – muzikál A Chorus Line.