LONDÝNSKÁ MISS SAIGON MÍŘÍ DO KIN

Mezi nejpopulárnější díla historie hudebního divadla bezesporu patří muzikál Miss Saigon, jehož světová premiéra se uskutečnila v září 1989 na londýnském West Endu. Tvůrci muzikálu, libretista Alan Boublil a skladatel Claude-Michel Schönberg, se v tomto případě nenechali inspirovat knižní předlouhou, jako tomu bylo u jejich první spolupráce při muzikálové adaptaci Bídníků Victora Huga. Námět muzikálu Miss Saigon převzali z Pucciniho opery Madame Butterfly, převedli jej však do téměř soudobých reálií. Diváci se tak přenesli do Saigonu v roce 1975, tedy během krvavé vietnamské války. Právě tam se v nočním klubu začíná odehrávat milostný příběh amerického vojáka a mladičké vietnamské dívky.

Muzikál se během desetiletého uvádění v Londýně dočkal bezmála čtyř tisíc repríz a v průběhu dalších let se objevil i na jiných předních světových scénách. V roce 2004 se Miss Saigon poprvé představila také českému publiku. Na prknech divadla Goja Music Hall v Praze v ní účinkovala řada našich tehdejších muzikálových hvězd jako Iveta Bartošová, Jiří Korn či Roman Vojtek. Představovat jistě nemusíme ani nejúspěšnější hit tohoto muzikálu „Song hrál nám ten ďábel saxofon“.

 

V květnu 2014 se muzikál Miss Saigon do britské metropole po mnohaleté pauze vrátil. Muzikálový producent Cameron Mackintosh si pro toto druhé londýnské uvedení vybral své vlastní Prince Edward Theatre, v němž předtím uváděl např. muzikál Mary Poppins. V rámci oslav 25. výročí světové premiéry vznikl z londýnského revivalu také filmový záznam, který byl před měsícem slavnostně uveden na plátna kin po celém světě.

 

A tento filmový záznam míří také do českých kin, ovšem jen ve velmi omezeném počtu uvedení. Jeho zdejší premiéra se odehrála 3. listopadu v náchodském kině Vesmír a v nejbližší době proběhnou projekce například v Praze, Litoměřicích, Pelhřimově, Strakonicích i dalších českých městech. Kompletní seznam projekcí záznamu Miss Saigon najdete na tomto odkazu: www.pannonia-entertainment.cz/miss- saigon