MUZIKÁL ELTONA JOHNA „BILLY ELLIOT“ UVEDE DIVADLO J. K. TYLA V PLZNI

Po mnohaměsíčních jednáních s majiteli práv se podařilo získat licenci na uvedení jednoho z nejvýjimečnějších muzikálových titulů současnosti, a sice Billy Elliot. Jeho autory jsou hitmaker Elton John a libretista Lee Hall, který napsal i scénář k původnímu stejnojmennému filmu režiséra Stephena Daldryho z roku 2000.

Děj věhlasného muzikálu se odehrává v polovině 80. let ve Velké Británii během radikální stávky tamních horníků. Vypráví strhující příběh jedenáctiletého chlapce Billyho, který touží rozvinout svůj neobyčejný taneční talent. Za své sny však musí bojovat proti nepřízni rodiny i předsudkům drsného hornického prostředí. Emotivní muzikál nabízí zcela mimořádný divadelní zážitek plný příležitostí k excelentním výkonům dospělých i dětských představitelů.

Muzikál Billy Elliot měl světovou premiéru v roce 2005 na londýnském West Endu a po jejím obrovském úspěchu i v řadě dalších světových metropolí. Po celém světě nasbíral mnoho prestižních divadelních ocenění, mezi nimi například i čtyři britské ceny Olivier či deset amerických Tony. Po renomovaných divadelních scénách tedy Billy Elliot míří nyní v české premiéře i do Plzně, kde jej nastuduje šéf tamějšího muzikálového souboru Lumír Olšovský: „Plní se mi mé sny, vždyť jde o jeden z vrcholů muzikálového divadla! Čeká nás sice spousta práce, ale my v Plzni jsme už zvyklí,“ říká k české premiéře Olšovský.

Konkurz na dětské představitele a vybrané dospělé role se uskuteční během září. Do češtiny muzikál převede libretista a textař Michael Prostějovský se svými spolupracovníky Pavlem Bárem a Kateřinou Jenčovou. „S oběma spolupracuji léta. Pavel i Katka se mnou na řadě muzikálových překladů podíleli jako dramaturgové. A tak myslím, že nadešel čas, abychom společně vytvořili české libreto autorsky všichni tři dohromady. Myslím, že povinností nás ostřílených hráčů je, vychovat si následovníky a nástupce,“ komentuje tuto skutečnost Michael Prostějovský. Česká premiéra světoznámého Billyho Elliota se uskuteční 11. května 2019 na Nové scéně DJKT v Plzni.