Jedním z muzikálových fenoménů současnosti se staly živě přenášené televizní inscenace oblíbených světových muzikálů. Jejich historie se začala psát už na počátku 50. let minulého století. Tehdy vznikla například live verze Bernsteinova muzikálu Wonderful Town, televizní nastudování Anything Goes (v Česku nedávno uvedeného pod názvem Děj se co děj) s Frankem Sinatrou či Popelka s oblíbenou Julie Andrews v titulní roli.

 

Znovu si toto provedení muzikálů získalo oblibu právě v posledních několika letech. V roce 2013 americká stanice NBC živě odvysílala inscenaci The Sound of Music LIVE!, na niž později navázaly rodinné muzikály Peter Pan a The Wiz. Přímé přenosy muzikálových inscenací se později objevily také na stanici FOX, která odvysílala úspěšnou adaptaci muzikálu Grease (Pomáda) či původní televizní muzikál The Passion.

 

Nyní se na americké stanici NBC představil další projekt – živě přenášené nastudování broadwayského muzikálu Hairspray. Původně divadelní muzikál napsali společně v roce 2002 Marc Shaiman a Scott Wittman na námět stejnojmenné filmové komedie z konce 80. let minulého století. Hairspray zavádí diváky do Baltimoru roku 1962 a vypráví příběh obtloustlé středoškolačky Tracy Turnblad, která se touží stát hvězdou televizní taneční show. Tracy však musí na své cestě překonat spoustu překážek – počáteční odpor své matky Edny, nenávist televizní producentky Velmy a její protežované dcery i přísnou rasovou segregaci.

 

V nové televizní adaptaci zazářila v ústřední úloze Tracy mladá začínající hvězda Maddie Baillio, společně s ní se na obrazovce objevily také zpěvačky Jennifer Hudson či Kristin Chenoweth či herečka a moderátorka Rosie O’Donnell. Do role Tracyiny matky Edny byl obsazen populární komik Harvey Fierstein, který tak zopakoval svoji roli z původního divadelního nastudování muzikálu, za niž získal prestižní divadelní cenu Tony.

MUZIKÁL HAIRSPRAY V PŘÍMÉM PŘENOSU