MUZIKÁL KABARET: PO 50 LETECH STÁLE ŽIVÝ

V neděli 20. listopadu uplyne přesně 50 let od světové premiéry jednoho z nejznámějších muzikálů všech dob, Kabaretu. Na pozadí nástupu nacismu líčí příběh mladého amerického spisovatele Clifforda Bradshawa a zpěvačky nočního Kit Kat Klubu, Sally Bowlesové.

 

V roce 1966 jej na Broadwayi uvedl režisér a producent Harold Prince, kterému autoři Kabaretu, John Kander a Fred Ebb, vlastně vděčí za své objevení. Základem pro muzikál se stala kniha anglického spisovatele Christophera Isherwooda Sbohem Berlíne z roku 1939. Autor sám ve 30. letech v Berlíně žil, není proto divu, že postava mladého spisovatele Cliffa nese celou řadu autobiografických prvků.

 

Podle této povídkové knížky napsal na začátku 50. let John Van Druten činohru I Am a Camera. V roce 1963 pak přišel producent Prince s myšlenkou vytvořit podle této hry divadelní muzikál. O tři roky později měl Kabaret broadwayskou premiéru a sklidil nebývalý úspěch. Potvrdilo se tak, že hudební divadlo nemusí být jen nenáročnou zábavou.

 

Muzikál Kabaret proslavilo kromě mnoha divadelních inscenací i filmové zpracování z roku 1972 v režii slavného Boba Fosseho. Proti divadelní verzi v něm došlo k několika změnám a byly připsány tři nové písně. Ty se však natolik proslavily, že je poté autoři integrovali i do divadelní verze muzikálu. Ve filmu zazářila především Liza Minnelli, pro niž se Sally Bowles stala životní rolí. Jejím jedinečným partnerem byl Michael York v roli amerického spisovatele a Joel Gray jako konferenciér.

 

V následujících letech Kabaret obletěl doslova celý svět. Dva roky po broadwayské premiéře následovalo uvedení londýnské a v roce 1970 pak evropská kontinentální premiéra ve vídeňském Theater an der Wien. Kabaret neuvádí jen přední muzikálové scény, ale díky svému charakteru zdomácněl i ve skromnějších poměrech evropských oblastních divadel.

 

U nás byl Kabaret poprvé inscenován v roce 1977 v brněnském Státním divadle a o rok později také v Hudebním divadle Karlín. Později se muzikál dostal na jeviště mnoha dalších českých divadel a dodnes patří mezi často uváděné tituly – za všechny vzpomeňme například nedávnou inscenaci v pražském komorním divadle DISK nebo aktuální nastudování v Mladé Boleslavi.