MUZIKÁLOVÉ ADAPTACE VLÁDNOU NOMINACÍM TONY

V úterý 1. května byly oznámeny nominace na letošní americké divadelní ceny Tony. Ty jsou už od roku 1947 každoročně udíleny americkými divadelními organizacemi při slavnostním ceremoniálu v New Yorku. A které tituly mohou v ocenění doufat letos?

Tři nominace získal disneyovský muzikál Frozen, tedy Ledové království, podle stejnojmenného animovaného snímku. Pro producenty tohoto divácky oblíbeného titulu však je tento počet nominací spíše nepříjemným překvapením. Výrazně lépe si vedly jiné tituly: nejnovější revival muzikálu My Fair Lady o chudé květinářce Líze Doolittleové si odnáší deset nominací. Jedenáct jich získal další revival, a sice Carousel skladatele Richarda Rodgerse a libretisty Oscara Hammersteina II. Stejný počet cen si může odnést nový muzikál s hudbou Davida Yazbeka The Band´s Visit podle stejnojmenného filmu.

Nejvíce, tedy 12 želízek v ohni bude mít při udílení ocenění nový muzikál Mean Girls a SpongeBob SquarePants vytvořený podle oblíbeného animovaného seriálu. Tyto dva tituly získaly také nominaci na nejlepší muzikál roku; kromě nich mohou cenu v této kategorii získat i výše jmenované tituly The Band´s Visit a Frozen.

Z nominovaných tvůrců se zmiňme alespoň o dvou, kteří za svou práci každý získali hned dvě nominace. Prvním z nich je Casey Nicholaw: ocenění může získat jak za režii, tak za choreografii k muzikálu Mean Girls, který byl na Broadwayi uveden teprve minulý měsíc. Druhým dvojnásobným nominátem je Christopher Gattelli, který však může získat cenu pouze jedinou – je totiž dvakrát nominován v kategorii nejlepší choreografie za muzikály My Fair Lady a SpongeBob SquarePants.

Zároveň bylo již při vyhlášení nominací oznámeno, že letošními držiteli Ceny za celoživotní dílo se stanou dvě osobnosti: herečka a zpěvačka Chita Rivera a legendární skladatel Andrew Lloyd Webber, jemuž se aktuálně na Broadwayi hrají dva muzikály: Škola rocku a Fantom opery. 72. ročník slavnostního udílení cen Tony se uskuteční 10. června a budou jej uvádět zpěvák Josh Groban a herečka a zpěvačka Sara Bareilles.