MUZIKÁLOVÉ KOČKY OSIŘELY

Ve věku 92 let odešla počátkem tohoto měsíce v Londýně první dáma současné muzikálové choreografie Gillian Lynne.

Tato choreografka a tanečnice změnila vývoj muzikálového žánru poslední čtvrtiny 20. století ve Velké Británii. Diváci na celém světě si její jméno spojují především s muzikálem Andrewa Lloyda Webbera Kočky (Cats). Ona ve své choreografii poprvé vtiskla hercům a tanečním ony nezapomenutelné kočičí pohyby a celkovou stylizaci veškerého pohybu na jevišti. I když choreografii ke Kočkám následně realizovali i jiní a s vlastní kreativitou, vždy nakonec kráčeli ve stopách originálu. Pět let po Kočkách se skladatel Lloyd Webber spojil s touto originální choreografkou i v dalším svém významném muzikálovém titulu Fantom opery.

Gillian Lynne začínala jako primabalerína v londýnském Sadler’s Wells Theatre, přední taneční scéně Spojeného království. Již ve svých dvaceti letech zde tančila menší sólo v klasickém baletu Spící krasavice a později se vypracovala v jeho přední sólistku. Kromě budování vlastní taneční kariéry se věnovala také choreografické a režijní práci. Vytvořila choreografie k mnoha inscenacím Královské Opery Coventgarden i Královské shakespearovské společnosti. Na svém kontě má také řadu filmových a televizních děl, za všechny uveďme divácky úspěšnou sérii The Muppet Show či slavnou adaptaci muzikálu Man of La Mancha se Sophií Loren v hlavní roli. Největšího úspěchu však Lynne dosáhla na londýnském West Endu, právě díky spolupráci se skladatelem a producentem Andrewem Lloydem Webberem a producentem Cameronem Mackintoshem.

22. června letošního roku dokonce po slavné choreografce přejmenovali jedno z londýnských divadel, v němž již několikátou sezonu Andrew Lloyd Webber uvádí svůj muzikál School of Rock (Škola Rocku). Nově toto divadlo nese název The Gillian Lynne Theatre a navždy tak bude připomínat tuto taneční legendu. Gillian Lynne se narodila 10. února 1926 v Kentu a zemřela v Londýně 1. července 2018.