Před pětadvaceti lety měl na newyorské Broadwayi premiéru muzikál skladatele Williama Finna a režiséra a libretisty Jamese Lapina Falsettos. Ústřední postavou muzikálu je Marvin, neurotický žid, který opustí vlastní ženu a syna kvůli nové lásce – muži jménem Whizzer Brown. Nastalá situace je pro všechny členy rodiny nesmírně náročná a každý se s ní snaží vypořádat po svém. Důležitou roli hraje i psychiatr Mendel, který si začne s Marvinovou exmanželkou a dokonce se s ní ožení. Ve druhé části muzikálu do hry vstupují také lesbická lékařka Charlotte a její přítelkyně Cordelia i smrtelná hrozba nemoci AIDS.

 

Muzikál vznikl spojením dvou dřívějších muzikálových aktovek Williama Finna – March of the Falsettos z roku 1981 a Falsettoland z roku 1990. Po off-broadwayském úspěchu se tak v této celovečerní podobě dostaly i na Broadway, kde muzikál Falsettos získal dvě ceny Tony a dočkal se bezmála pěti set repríz.

 

Na počátku aktuální divadelní sezony se muzikál Falsettos objevil v New Yorku znovu, tentokrát v produkci prestižního Lincoln Center Theatre. Režie se, stejně jako při prvním nastudování, ujal sám autor libreta James Lapine. Inscenaci zaznamenala americká televizní stanice PBS a v průběhu roku záznam odvysílá v rámci svého projektu Live from Lincoln Center.

NÁVRAT MUZIKÁLU FALSETTOS NA BROADWAY