Americký divadelní server Playbill nedávno zveřejnil přehled čtyř desítek nejúspěšnějších muzikálových alb historie, tedy alb, která získala zlatou, platinovou či vícenásobně platinovou desku. V Americe zlatou desku získá nahrávka s půl milionem prodaných nosičů, desku platinovou pak album s jedním milionem prodaným kusů.

V tomto přehledu se umístilo celkem 41 alb, mimo jiné například „zlaté“ nahrávky původních broadwayských verzí muzikálů The Sound of Music, West Side Story, Camelot, Hello Dolly nebo Funny Girl, z novějších například Hair, Jesus Christ Superstar, Dreamgirls nebo La Cage aux Folles, tedy Klec bláznů.

Platinové desky pak získaly například nahrávky muzikálů Annie, Evita, Cats, Music Man, Miss Saigon, Mamma Mia, Lví král nebo Jersey Boys. Celkem devět nahrávek však získalo platinovou desku dvakrát či vícekrát: tedy prodalo se více než 2 miliony nosičů.

Na devátém místě tohoto přehledu se umístila nahrávka Šumaře na střeše v originální verzi z roku 1964 se Zero Mostelem v hlavní roli chudého židovského mlékaře Tovjeho. Jednalo se o jeden z prvních skutečných muzikálových megahitů, který se na repertoáru udržel osm let a byl prvním broadwayským muzikálem, který překonal magickou hranici tří tisíc odehraných představení.

Osmá příčka pak patří nahrávce muzikálu A Chorus Line z roku 1977. Tomuto dílu dlouhých 15 let patřila také první pozice v přehledu nejdéle hraných broadwayských muzikálů, a to až do doby, než jej překonaly legendární Kočky Andrew Lloyda Webbera. Muzikál A Chorus Line o životních příbězích účastníků muzikálového konkurzu získal při svém prvním uvedení na Broadwayi nejen devět divadelních cen Tony, ale také Pulitzerovu cenu za drama.

Pulitzerovu cenu obdržel také muzikál Jonathana Larsona Rent. Tuto moderní, rockově muzikálovou adaptaci Pucciniho Bohémy si po premiéře v roce 1996 zamilovalo publikum nejen na Broadwayi, ale prakticky po celém světě. Muzikál byl navíc oceněn i čtyřmi divadelními cenami Tony.

Šestá příčka žebříčku patří jednomu z nejúspěšnějších titulů současnosti, muzikálu Wicked. Ten je od své broadwayské premiéry v roce 2003 uváděn bez přestávky dodnes, hraje se tedy už 14 let. Nahrávka originální broadwayské produkce muzikálu o osudu dvou čarodějek z kouzelné říše Oz, na níž zpívají mimo jiných i broadwayské hvězdy Idina Menzel a Kristin Chenoweth, pak navíc obdržela i prestižní hudební cenu Grammy.

Na místě pátém se nachází nahrávka muzikálu Hamilton. Obdivuhodná je i rychlost, s jakou tohoto místa dosáhla: statutu dvojité platinové desky se totiž dočkala pouhý rok po svém vydání. Do té doby byla v tomto postupu nejrychlejší nahrávka Fantoma opery, jíž dosažení stejného úspěchu trvalo dlouhé čtyři roky.

Na čtvrtém místě se potom stále drží trojnásobně platinové album původní londýnské inscenace muzikálu My Fair Lady z roku 1959. Za povšimnutí stojí, že londýnská nahrávka dosáhla výrazně většího ohlasu než původní, o tři roky starší verze broadwayská. Přitom hlavní interpreti zůstali stejní – Julie Andrews jako prostořeká květinářka Líza Doolittleová a Rex Harrison jako hrubiánský profesor lingvistiky Higgins. Hlavní a vlastně jedinou podstatnou odlišností, která snad mohla přispět k tak velkému rozdílu prodejnosti obou nahrávek, je skutečnost, že zatímco ta broadwayská byla pořízena v režimu mono, ta londýnská je již ve stereo zvuku.

Třetí i druhou příčku žebříčku pak zaujímá jediný muzikál, a to Fantom opery. Na třetím místě se totiž umístila kompletní nahrávka jeho premiérové verze z roku 1987, na místě druhém pak o rok mladší výběr nejlepších melodií z téže inscenace. Fantom opery ale láme i další rekordy – je například nejdéle hraným muzikálem na Broadwayi s více než 12 tisíci představeními. Jeho celosvětové tržby pak již překročily hranici 5 miliard dolarů, čímž se tento muzikál stal finančně nejúspěšnější zábavní událostí všech dob.

Vůbec nejprodávanějším muzikálovým albem v historii je nahrávka původní broadwayské inscenace muzikálu Bídníci. Na nejslavnější divadelní ulici světa se tento titul hrál od roku 1987 celých 16 let a s téměř 7 tisíci představeními je dnes také pátým nejdéle uváděným muzikálem v historii Broadwaye. Jeho nahrávka získala i prestižní cenu Grammy.

NEJPRODÁVANĚJŠÍ MUZIKÁLOVÁ ALBA