Prestižní londýnské divadlo Menier Chocolate Factory uvádí v současné době klasický muzikál z cirkusového prostředí s názvem Barnum. Jeho hrdinou je významná osobnost amerického showbyznysu P. T. Barnum, který sám sebe nazýval „největším showmanem na zemi“.

Díky silné emigrační vlně se v první polovině 19. století začalo silně osidlovat východní pobřeží Ameriky a tamní města se rozrůstala. Ve stejné době se objevila také řada představení, která měla přibývající publikum bavit. Rodily se tak show plné hudby a senzací: nejoblíbenějším se stal právě Barnum, tehdejší král cirkusu. V jeho ansámblu nechyběly ani rarity jako údajně nejstarší žena světa, siamská dvojčata či mořská víla, to vše prezentované za vydatného ryku hudby.

Muzikál o jeho životních eskapádách měl premiéru na Broadwayi v roce 1980. Hudbu k němu složil Cy Coleman, autor slavné Sweet Charity, a roli Barnumovy ženy tehdy ztvárnila Glenn Close. Nynější revival tohoto muzikálu je v Londýně uváděn od konce listopadu do 3. března. Barnumův život je ale námětem také nového muzikálového filmu Největší showman, aktuálně uváděného i v našich kinech.

NEJVĚTŠÍ SHOWMAN VE FILMU I NA JEVIŠTI