Německá muzikálová akademie minulý měsíc udělila své ceny za rok 2017. Ty přiděluje odborná komise divadlům v celé německojazyčné oblasti a jde při tom především o podporu nových původních projektů, a to i v menších divadlech.

Letos byly v hlavní kategorii nominovány tři muzikály. Rybář a jeho žena vznikl podle pohádky bratří Grimmů pro potřeby festivalu v hesenském Hanau. Dalším nominovaným titulem bylo Kino v hlavě, uvedené v opeře v berlínské čtvrti Neukölln. Vítězem se ale stala Cesta kolem světa za 80 dní podle známé verneovky, uvedená v Zemském divadle v rakouském Linzi.

Největší pozornost při udílení však získávají každoročně tzv. Čestné ceny, které dostávají za celoživotní práci významné muzikálové osobnosti německé jazykové oblasti. V minulosti byl oceněn například Peter Weck, který se dlouhou dobu významně podílel na rozkvětu jedné z nejprestižnějších evropských muzikálových dílen a scén, Spojených scén vídeňských. Loni byli oceněni libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay, autoři muzikálů Elisabeth, Rebecca a Mozart.

V letošním roce cenu obdržela významná šansoniérka a muzikálová herečka Ute Lemper. Její nejslavnější rolí byla bezesporu Velma Kelly v Chicagu, kterou hrála v Londýně i na Broadwayi dokonce za ni v roce 1998 získala Cenu Laurence Oliviera. Mezi další role dnes 54leté herečky patřila i Sally Bowles v Kabaretu a v rámci svých koncertních show interpretuje skladby Kurta Weilla, Édith Piaf či Marlene Dietrich.

NĚMECKÉ MUZIKÁLOVÉ CENY