V sobotu 10. června jsme si připomněli 95. výročí narození jedné z největších hvězd hudebního divadla a filmu Judy Garlandové. Zpěvu a herectví se věnovala od útlého dětství, kdy začala zpívat v pěveckém triu se svými sestrami a hrála ochotnicky divadlo. Ve dvanácti letech uspěla v konkurzu filmové společnosti MGM a právě tehdy začala její kariéra na stříbrném plátně.

V 17 letech hrála svoji nejslavnější filmovou roli Dorotky v legendárním hudebním snímku Čaroděj ze země Oz. Za tuto roli také obdržela Oscara pro dětského herce, zvláštní ocenění, které získalo jen 12 mladých herců mezi lety 1935 a 1961. Od té doby vystupovala ve filmových muzikálech společnosti MGM pravidelně po boku Micky Rooneyho, se kterým vytvořila nesmírně populární dvojici.

Točila doslova film za filmem, což mělo značný vliv na její fyzické i psychické zdraví. Už v patnácti letech proto začala navštěvovat psychiatra a zároveň své pracovní problémy řešila prášky a konzumací alkoholu. Se závislostí na nich pak bojovala až do konce života. Právě předávkování barbituráty se jí nakonec stalo osudným – zemřela předčasně ve věku 47 let.

 

Na jevišti, před kamerou, mikrofonem a na koncertních jevištích strávila celkem 40 let. Za svůj krátký život byla oceněna Zlatým globem, dětským Oscarem, zvláštní cenou Tony i cenou Grammy. V roce 1999 ji pak americký filmový institut vyhlásil za jednu z 10 největších ženských hvězd filmového plátna v historii americké kinematografie.

NEZAPOMENUTELNÁ JUDY GARLAND