Nominace na ceny Thálie 2017 byly zveřejněny na tiskové konferenci. Níže kompletní seznam těch, kteří se mohou na udělení této prestižní ceny těšit, i těch, kteří se musí spokojit se širší nominací.

 

Muzikál, opereta
nebo jiný hudebnědramatický žánr

Nominace na Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon
ŽENY:

Lucie Bílá

Role: Deloris Van Cartier / Sestra Mary Clarence
Název inscenace: Sestra v akci
Autor hudby: Alan Menken

Autor libreta a písňových textů: Glenn Slater, Cheri Steinkellner, Bill Steinkellner

Překlad a texty písní: Adam Novák
Hudební nastudování: Kryštof Marek
Choreografie: Pavel Strouhal
Režie: Antonín Procházka
Premiéra: 19. října 2017
Hudební divadlo Karlín - Praha

Ikona české pop music Lucie Bílá si prý známý muzikál Sister Act sama vybrala. A jako obvykle měla svérázná mnohanásobná „Slavice“ skvělou intuici. Roli potrhlé jeptišky si doslova užívá, jakoby jí byla napsána přímo na tělo. Její hlas neztrácí jistotu ani lesk, v brilantních výškách si doslova libuje. A velmi dobrá je tentokrát i herecky – v gangsterském prostředí suverénní, v demolici klášterních pořádků opravdová.

Natálie Grossová

Role: Sára

Název inscenace: Ples upírů

Autor hudby: Jim Steinman

Autor libreta a písňových textů: Michael Kunze

Překlad a texty písní: Michael Prostějovský

Hudební nastudování: Michal Macourek

Choreografie: Leona Qaša Kvasnicová

Režie: Radek Baláš

Premiéra: 12. února 2017

Goja Music Hall - Praha

Natálie Grossová excelovala jako dětské hvězda v mnoha muzikálech. Obsazením v době premiéry teprve čtrnáctileté dívky do hlavní ženské role Sáry v Plesu upírů producent Dr. František Janeček notně zariskoval. Ovšem vyplatilo se. Natálie Grossová zpívá náročný pěvecký part velmi pěkným sopránem a herecky vystihuje všechny polohy zprvu nevinné slečny, jíž láká vstup do světa dospělých, nadmíru přesvědčivě. Zrodila se světově nejmladší Sára a je výborná!

Katarína Hasprová

Role: Paní Danversová

Název inscenace: Rebecca

Autor hudby: Sylvester Levay

Autor libreta a písňových textů: Michael Kunze

Překlad a texty písní: Michael Prostějovský

Hudební nastudování: Marek Prášil

Choreografie: Ladislav Cmorej

Režie: Gabriela Petráková

Premiéra: 9. března 2017

Národní divadlo moravskoslezské - Ostrava

Obsazení partu správkyně panství v Manderley paní Danversové je pro muzikál Rebecca stěžejní. V Ostravě hostující Katarína Hasprová je skutečným prototypem podlé ženy, femme fatale se vším všudy. Její pohled je zběsilý, výraz minimalisticky uměřený. Mrazivé songy interpretuje suverénně, k tomu hra očí, pomalá chůze. Příběhu dodává démonickou atmosféru a po zásluze sklízí vždy obrovský aplaus.

Širší nominace:

Michaela Horká – role Paní Danversová v muzikálu Rebecca
(Národní divadlo moravskoslezské - Ostrava)

Michaela Horká podává v roli chladné, extravagantní a tajemné Paní Danversové vynikající výkon a hostující Kataríně Hasprové je více než důstojnou alternací. Psychopatickou postavu naplnila hereckou expresí a jistým zpěvem.

Dita Hořínková – role Hraběnka Karolína z Dubna v muzikálu Casanova
(Severočeské divadlo opery a baletu - Ústí nad Labem)


Dita Hořínková je stabilně oporou mnoha muzikálových inscenací. Nejinak je tomu v postavě Karolíny z Dubna. Aniž by přehrávala, zaujme nejen zcela suverénním zpěvem, ale také smyslem pro divadelní nadsázku a humornou stylizací této role.


Ivana Korolová – role Julie v muzikálu Romeo a Julie
(Společnost Musical Production - Divadlo Hybernia - Praha)

Ivana Korolová patří k nejtalentovanějším muzikálovým a operetním herečkám mladé generace. Její Julie je v souladu s režijní koncepcí zpočátku bezprostřední, možná až dětsky rozverná, v závěru díla pak opravdová a herecky i pěvecky přesvědčivá.


Zuzana Kajnarová – role Marilyn Monroe/Norma v muzikálu
Marilyn / Překrásné děcko (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)


Zuzana Kajnarová v titulní roli je skutečnou hvězdou plzeňské inscenace. Je okouzlující holčičkou, stejně jako atraktivní modelkou či milující manželkou, než se stane na lécích závislou troskou. Všechny polohy role zvládá brilantně, stejně jako náročné pěvecké party.


Viktória Matušovová – role Ellie Blakeová v muzikálu Děsnej pátek
(Městské divadlo Brno)

 

Viktória Matušovová se postupně stává v mnoha inscenacích oporou rozsáhlého souboru MdB. Role drzého spratka Ellie se zhostila zcela autenticky, herecky ještě zajímavější je ovšem po pohádkové proměně, kdy si prohodí role se svojí matkou.

MUŽI:
Peter Pecha

Role: Rocky

Název inscenace: Rocky

Autor hudby: Stephen Flaherty

Autoři libreta a písňových textů: Thomas Meehan, Sylvester Stallone, Lynn Ahrens

Překlad a texty písní: Michael Prostějovský

Hudební nastudování: Dalibor Kapras

Choreografie: Ivana Hannichová

Režie: Christoph Drewitz

Premiéra: 3. března 2017

Dark style agency s.r.o. – Kongresové centrum Praha

Každá velká muzikálová role klade na interprety značné pěvecké, herecké a pohybové nároky. Postava boxera Rockyho přichází navíc s obrovskými požadavky fyzickými, kterým musí předcházet tvrdý trénink. Peter Pecha všechny tyto aspekty naplnil měrou vrchovatou. Jeho Rocky je pěvecky suverénní, herecky bezprostřední a sportovně zdatný, aniž by jakkoli napodoboval filmového Sylvestera Stalonna.

Pavel Režný

Role: Tony

Název inscenace: West Side Story

Autor hudby: Leonard Bernstein

Autoři libreta a písňových textů: Arthur Laurent, Stephen Sonheim

Překlad a texty písní: Jiří Josek

Hudební nastudování: Kryštof Marek

Choreografie: Lukáš Vilt

Režie: Lumír Olšovský

Premiéra: 13. května 2017

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Pěvecké party muzikálu West Side Story leží na pomezí opery a patří v muzikálové literatuře k těm nejnáročnějším. Pavel Režný zpívá Tonyho autenticky, bez patosu a přidává lehkost pohybu v náročných choreografických číslech i nevyumělkované herectví. Jeho výkon je precizní, rytmicky přesný a dramaticky vycizelovaný. S Kateřinou Falcovou (Maria) tvoří ideální jevištní pár.

Daniel Rymeš

Role: Chaplin

Název inscenace: Chaplin

Autoři libreta a písňových textů: Thomas Meehan a

Christopher Curtis

Překlad: Stanislav Moša, Zuzana Čtveráčková 

Hudební nastudování: Martin Procházka, Tomáš Küfhaber

Choreografie: Michal Matěj

Režie: Stanislav Moša

Premiéra: 21. ledna 2017

Městské divadlo Brno

Titulní postavu dělí autoři mezi tři představitele – chlapce, mladého filmového hrdinu a stárnoucího muže. Zejména figura mladého Chaplina znamená obrovskou hereckou příležitost. Tu bezezbytku zužitkoval vynikající Daniel Rymeš. Exceloval nejen v groteskových výstupech (vč. typické chaplinovské chůze), ale také coby váhající umělec, politik i občan. Rymešův Chaplin je mužem úspěšným, ale i rozervaným a lidsky autentickým, jehož často využívají či zneužívají mladé ženy.

Širší nominace:

Tomáš Novotný – role Maxim de Winter v muzikálu Rebecca (Národní divadlo moravskoslezské - Ostrava)


Tomáš Novotný vplul do role problematického a záhadnou minulostí opředeného Maxima de Wintera s nevídanou jistotou a bez pompézních gest. Jeho výkon je pěvecky i herecky koncentrovaný, lehce cynický a divadelně opravdový.


Přemysl Pálek – role Krysař v muzikálu Krysař (Divadlo Kalich - Praha)
 

Role se vymyká z dosavadního hereckého (a tanečního) rejstříku Přemysla Pálka. Jeho Krysař je zároveň sošný i romantický, doslova z něj prýští charisma. Každé jeho slovo je srozumitelné, každý tón sedí přesně tam, kde má. Titulní postava se vším všudy.


Radek Antoním Shejbal – role Gumpán, vypravěč v muzikálu Zahrada divů (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)
 

Zahrada divů patři k opravdu povedeným rodinným muzikálům. Dějem provází Radek Antonín Shejbal, který zde vytváří jednu ze svým nejlepších hereckých kreací. Je vtipný, pohybově excelentní, a co je nejdůležitější, děti na něho slyší.


Martin Šrejma – role Princ Su - Čong , vypravěč v operetě Země úsměvů (Severočeské divadlo opery a baletu - Ústí nad Labem)
 

Role Su – Čonga patří v operetní literatuře k vůbec nejnáročnějším. Martin Šrejma zde uplatňuje nejen svůj dobře znělý, pružný a průbojný tenor, ale také přesvědčivé herectví a výbornou srozumitelnost zpívaného slova.

Pavel Vítek – role profesor Abronsius v muzikálu Ples upírů (Divadlo Goja Music Hall - Praha)

Role prof. Abronsia patří k vůbec nejstylizovanějším postávám muzikálové literatury. Pavel Vítek jí sehrává v patřičné nadsázce, včetně stařecké chůze a učebnicové dikce. Výborně odzpíval i svůj oddeklamovaný kuplet vycházející z tradic anglické operety.


¨Nominace schválila odborná porota ve složení: Zdeněk Barták (předseda), Pavel Bár, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Michael Prostějovský, Vítězslav Sladký a Ivan Zelenka.

NOMINACE NA CENY THÁLIE 2017