V příštím roce oslaví padesáté výročí hned dva významné tituly: muzikál Hair byl v roce 1968 poprvé uveden na Broadwayi a Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť spatřil téhož roku světlo světa ve své první verzi. Oba tituly se u příležitosti svých výročí dočkají nového českého uvedení.

Slavný rockový muzikál Hair neboli Vlasy byl u nás poprvé nastudován v polovině 90. let v divadle Pyramida na pražském výstavišti, tedy v prostorách dnešní Goja Music Hall, a v roce 2004 tímto muzikálem otevíralo Městské divadlo Brno svoji novou Hudební scénu. Nyní výročí využije pražské divadlo Kalich, které muzikál v příští sezóně uvede na své scéně. A zatímco například brněnská inscenace vycházela především z filmové verze, zde půjde o mírně aktualizovanou podobu původní. Režisérem a výtvarníkem scény bude Šimon Caban.

Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera začal vznikat v roce 1968 jako komorní školní představení o délce 15 minut: autoři ho psali pro londýnskou školu, do které v té době chodil mladší Lloyd Webberův bratr Julian. Formu klasického divadelního představení získával Josef teprve postupně a na formát muzikálu superlativů se dopracoval až při londýnském nastudování v 90. letech – přesto však londýnští nositelé práv chystají bujaré oslavy jeho padesátky. A jejich součástí je i udělení exkluzivní licence Divadlu J. K. Tyla v Plzni. Premiéru tam bude mít přesně za rok v režii Gabriely Petrákové a na scéně Ondřeje Zichy. Půjde o třetí české nastudování tohoto titulu: českou premiéru měl před více než deseti lety v Brně a na repertoáru si jej stále drží i ostravské Národní divadlo.

NOVÉ INSCENACE BROADWAYSKÉ KLASIKY