Připravili jsme pro vás přehled muzikálových premiér, které se chystají do konce roku 2017 v pražských i regionálních divadlech. Můžeme se těšit na původní české novinky, ale i na světové adaptace populárních filmů.

Na premiéry bude bohaté už září. Hned v pátek 8. září se na jevišti divadla Kalich objeví nové nastudování původního českého muzikálu Daniela Landy Krysař. Jiný populární zpěvák, Janek Ledecký, pak 21. září v Divadle Hybernia českým divákům poprvé představí svůj muzikál Iago. Jedná se o dílo inspirované Shakespearovým Othellem, které bylo poprvé uvedeno v loňském roce na Nové scéně Bratislava.

Také třetí muzikálová premiéra letošní sezóny patří původnímu domácímu dílu – v Severočeském divadle Ústí nad Labem bude uveden muzikál Zdeňka Bartáka a Petra Markova Casanova. Půjde v pořadí o jeho třetí nastudování: poprvé jej mohli diváci vidět na letní scéně na zámku Hluboká nad Vltavou, posléze pak v pražském Divadle Broadway.

V poslední zářijový den nabídne muzikálovou premiéru také plzeňské Divadlo J. K. Tyla. A také v tomto případě půjde o původní český muzikál, konkrétně hudební fantasy pohádku pro děti i dospělé s názvem Zahrada divů od brněnského autorského dua Zdenek Merta – Stanislav Moša.

Říjen potom přinese muzikálovým fanouškům několik atraktivních zahraničních titulů. V sobotu sedmého října se v pražské Tipsport aréně uskuteční premiéra show Madagaskar – muzikálové dobrodružství, inspirované stejnojmennými animovanými filmy. V zábavné hudební podívané v režii a choreografii Petry Parvoničové účinkují například Václav Noid Bárta, Michaela Nosková nebo Roman Tomeš. Po pražské premiéře se Madagaskar vydá na turné po stadionech napříč republikou – vidět ho tak budou moci diváci v Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Ostravě i dalších městech.

Pražské Hudební divadlo Karlín uvede 19. října americký komediální muzikálový hit Sestra v akci podle slavného stejnojmenného snímku s Whoopi Goldberg. V hlavní roli se diváci mohou těšit na Lucii Bílou, v rolích dalších pak na Světlanu Nálepkovou, Ivu Pazderkovou, Tomáše Trapla, Martina Písaříka, Jaromíra Dulavu a další.

Další titul inspirovaný úspěšnou filmovou předlohou se objeví v Brně: v sobotu 21. října uvede Městské divadlo Brno evropskou premiéru magické muzikálové komedie Děsnej pátek podle filmu Mezi námi děvčaty. Inscenaci muzikálu, v němž si matka s dcerou vymění těla a prožijí tak nejbláznivější den ve svém životě, v Brně režíruje Petr Gazdík.

A co nás čeká v listopadu? Nejprve to bude v pražském Divadle Broadway muzikál Michala Davida, Lou Fanánka Hagena a Libora Vaculíka Muž se železnou maskou, který divákům tradičně nabídne obsazení plné známých jmen: za všechny Josef Vojtek, Václav Vydra, Daniel Hůlka, Michaela Gemrotová, Helena Vondráčková a další. Jiný původní domácí romantický muzikál, Romeo a Julie z pera Zdeňka Bartáka a Eduarda Krečmara, se jen o tři týdny později představí v Divadle Hybernia.

 

V prosinci bude v plzeňském Divadle J. K. Tyla uvedena česká premiéra broadwayského titulu Chyť mě, jestli na to máš podle slavné filmové předlohy (v originále Catch Me If You Can), v níž hlavní role ztvárnili Leonardo DiCaprio a Tom Hanks. Vypráví skutečný příběh mladíka, který se vydává za pilota, lékaře i právníka, padělá šeky v hodnotě milionů dolarů a dlouho se mu daří unikat agentům FBI. V Plzni se v hlavní roli představí mladý slovenský zpěvák Martin Harich.

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské potom divákům nabídne původní českou novinku Romeo a Julie. Nejedná se ovšem o stejné dílo, jaké bude uvedeno v pražské Hybernii, ale o přepracovaný muzikál ostravského skladatele Borise Urbánka s texty Jaromíra Nohavici, původně napsaný pro uvedení na zimních stadionech pod názvem Romeo a Julie – romantický muzikál na ledě. Nová verze je však plnohodnotným divadelním muzikálem a využívá i části originálního textu Shakespearovy milostné tragédie v překladu Jiřího Joska. V Ostravě muzikál zrežíruje a zároveň k němu vytvoří scénu Šimon Caban.

Hned ve dvou divadlech bude v prosinci uveden americký muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení. Jedná se o muzikál skladatele Davida Yazbeka a libretisty Jeffreyho Lanea, vytvořený podle stejnojmenného filmu španělského režiséra Pedro Almodovara z roku 1988, v němž se mísí prvky komedie, romantiky i thrilleru, a to vše dohromady s pořádnou dávkou pravého španělského temperamentu. Českou premiéru měl v loňském roce v Západočeském divadle v Chebu, nyní se ale objeví také na scéně pražského Divadla Na Fidlovačce a v Městském divadle Brno.

NOVINKY NADCHÁZEJÍCÍ SEZONY