NOVÝ FRANCOUZSKÝ MUZIKÁL OLIVER TWIST

Charles Dickens byl jak známo jedním z největších romanopisců 19. století. V dětství žil v bídě, jeho otec byl úředník, který se po přestěhování do Londýna dokonce ocitl ve vězení pro dlužníky. Mladý Dickens si musel sám vydělávat na živobytí – již jako desetiletý pracoval v továrně na leštidla na boty. O několik let později se naučil těsnopis a začal se živit jako písař. Od svých dvaceti let působil v listu Morning Chronicle. Literární dráhu Dickens zahájil roku 1833 drobnými časopiseckými povídkami, v nichž zachycoval prostředí starého Londýna a postavy z nižších společenských vrstev. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří romány Kronika Pickwickova klubu, David Copperfield či Oliver Twist.

 

Právě posledně jmenovaný titul si získal velkou oblibu čtenářů a inspiroval také řadu tvůrců. Příběh osiřelého chlapce ze sirotčince Olivera byl několikrát zfilmován, nejznámější je asi poslední filmová verze z roku 2005 v režii Romana Polanského. V 60. letech minulého století vznikl podle Dickensova námětu také celosvětově úspěšný muzikál Oliver! skladatele a libretisty Lionela Barta. Příležitost seznámit se s ním měli už i čeští diváci – před 11 lety měl českou premiéru na Hudební scéně Městského divadla Brno.

 

Zcela nově byl příběh Olivera Twista zpracován v letošním roce: v Paříži měl před dvěma měsíci premiéru stejnojmenný francouzský původní muzikál. Poprvé byl slavnostně uveden 23. září v divadle Salle Gaveau v Paříži a do titulní role tvůrci obsadili začínající dětskou hvězdu Nicolase Moteta, který se stal v roce 2014 semifinalistou dětské verze populární televizní pěvecké soutěže Hlas.

 

V nové adaptaci Olivera Twista diváci uslyší nejen pop-rockové melodie, skladatel a pianista Shay Alon použil také swing či elektronickou hudbu, která je pro francouzské muzikály typická. Oliver Twist bude v Paříži uváděn až do podzimu příštího roku, poté se vydá na turné po Francii, Belgii a Švýcarsku.