Filmová společnost Walta Disneyho stojí již za několika desítkami animovaných i hraných filmů, z nichž nemalou část tvoří snímky hudební a muzikálové. Jedním z takových je také filmový muzikál Newsies, v překladu Kameloti, který byl poprvé uveden na počátku 90. let minulého století.

 

Příběh muzikálu Newsies byl volně inspirován událostmi kolem stávky newyorských kamelotů v roce 1899. V popředí muzikálu stojí skupina sirotků žijících na ulici, jejichž jedinou obživou je prodej denního tisku. Jeden z chlapců, Jack Kelly, si sní svůj sen o lepším životě, dokud jednoho dne vydavatelé nezvýší hochům provizi, kterou mají odevzdávat za prodané noviny. To se Jackovi nelíbí, a tak spolu s kamarádem Davidem Jacobsem zosnují povstání proti tomuto útlaku.

 

Ačkoli filmová podoba Newsies nezaznamenala větší divácký ohlas, přesto podle filmu v roce 2011 vznikl úspěšný divadelní muzikál, jehož světová premiéra proběhla nejprve v New Jersey a teprve o rok později byl uveden i na newyorské Broadwayi. Novému divadelnímu zpracování k úspěchu pomohla nejen hudba oscarového skladatele Alana Menkena, ale také choreografie Christophera Gattelliho. Oba autoři také za práci na muzikálu obdrželi prestižní cenu Tony.

 

Téměř dva roky byl muzikál Newsies také na turné napříč Severní Amerikou, při kterém navštívil bezmála sedm desítek měst. Během jednoho z posledních představení vznikl i filmový záznam muzikálu, v němž vystoupilo několik představitelů z původního broadwayského nastudování. Poprvé bude tento záznam promítán ve druhé polovině února letošního roku, ve více než sedmi stech kinech po celých Spojených státech. Doufejme, že se brzy dostane i k nám.

NOVÝ ZÁZNAM DISNEYHO MUZIKÁLU NEWSIES