Před 20 lety mělo premiéru nové broadwayské uvedení muzikálu Kabaret. Tento slavný revival režiséra Sama Mendese představil dílo v nové verzi a dosáhl daleko většího diváckého úspěchu než původní uvedení v 60. letech.

Muzikál Kabaret se odehrává ve dvou základních liniích. V první sledujeme život v berlínském nočním Kit Kat Klubu, ve kterém se schází velmi různorodá společnost. Vévodí mu lascivní, cynický a charismatický konferenciér, symbol dekadentního Berlína začátku 30. let. Druhou linií děje je vztah amerického spisovatele Cliffa Bradshawa s naivní mladou zpěvačkou Sally Bowles, vystupující právě v Kit Kat Klubu. Seznámí se spolu v penzionu slečny Schneiderové, kde oba bydlí, a jejich známost se brzy promění v silný vztah.

Nastupující nacismus však začíná ničit lidem životy: hákové kříže, hajlování a napadání odpůrců nacistů se stávají každodenní kulisou křehkým lidským vztahům. Partajními pohůnky je zbit i Cliff, a proto se posléze rozhodne z Německa odjet. Přemlouvá také Sally, která s ním čeká dítě, aby do Ameriky odjeli spolu. Sally se však přemluvit nenechá, vidina kariéry v pofiderním klubu je pro ni nade vše důležitá. Události nabírají rychlý spád: Sally jde na potrat, loučí se s Cliffem a ten z Berlína odjíždí. Pouze Kit Kat Klub si dál žije svým uzavřeným životem…

Broadwayskou inscenaci z roku 1998 nastudoval britský režisér Sam Mendes, který akcentoval především temnou a cynickou stránku díla. Nacistické tendence tak dostaly ještě intenzivnější náboj, děvčata z Kit Kat Klubu ztratila původní stopy lesku a působila velmi ošuntěle. Představitel konferenciéra Alan Cumming přinesl do role ještě větší dávku démonična, slizkosti i klaunství a byl mnoha kritiky chválen dokonce více než jeho slavný předchůdce Joel Grey. Mendes touto koncepcí navazoval již na svou starší inscenaci Kabaretu z londýnského divadla Donmar Warehouse. Při broadwayském uvedení mu byl ale nově spolurežisérem a choreografem Rob Marshall, který mimo jiné později zfilmoval Chicago, další muzikál autorské dvojice Kander a Ebb.

Zajímavostí nové verze bylo to, že běžné řady v divadle byly nahrazeny stolky s lampičkami a celé hlediště tak vytvářelo dojem Kit Kat Klubu, kde se muzikál odehrává. Divadlo bylo dokonce po dobu uvádění skutečně přejmenováno na Kit Kat Klub. Princip inscenace v zařízeném nočním podniku namísto v klasickém divadle byl posléze převzat i v řadě dalších měst, například v německém Düsseldorfu v roce 1999.

NOVÝ ŽIVOT MUZIKÁLU KABARET