OKLAHOMA: MILNÍK SVĚTOVÉHO MUZIKÁLU

Právě před 75 lety, 31. března 1943, měl na scéně broadwayského St. James Theatre premiéru jeden z nejslavnějších muzikálových titulů všech dob, Oklahoma!. Jednalo se o první společnou práci skladatele Richarda Rodgerse a libretisty a textaře Oscara Hammersteina II.

Libreto muzikálu vycházelo z divadelní hry Lynna Riggse Green Grow the Lilacs z roku 1931. Po prvních zájezdových předpremiérách nového muzikálu ve městě New Heaven ve státě Connecticut, kde byl uveden ještě pod názvem Away We Go, však tvůrce nečekaly žádné nadšené kritiky – spíše naopak. Přesto se po úpravách a změně názvu dočkal nový muzikál na konci března 1943 i své broadwayské premiéry. A zrodil se úspěch, jaký Broadway do té doby ještě nezažila: Oklahoma! se dočkala 2212 repríz, čímž zlomila všechny broadwayské rekordy a toto prvenství si udržela až do roku 1961.

 

Děj muzikálu se odehrává na počátku 20. století a točí se kolem mladého děvčete Laurey, které žije a pracuje na farmě amerického středozápadu. Laurey odmítá nabídku mladého kovboje Curlyho, který je do ní zamilovaný, na společnou návštěvu plesu. Tam ji nakonec doprovodí předák farmy, Jude Fry. Jak se však po mnoha peripetiích ukáže, Laurey Curlyho miluje také, a proto se rozhodne vzít si ho za muže. S tím se nechce smířit právě předák Jude a na svatbě vyvolá rvačku s Curlym, během níž se z neopatrnosti sám smrtelně zraní vlastním nožem. Po krátkém soudním procesu je podezřelý Curly osvobozen z obvinění ze zabití a jeho svatební cesta s Laurey může začít. Naděje na lepší život v kraji daleko od všech moderních vymožeností doby zároveň zlepšuje skutečnost, že se toto původně indiánské teritorium stává 46. státem Spojených států amerických. Právě lidovost, romantika, jistá dávka sentimentu, ale také vlastenecká struna, folklor a patriotismus se staly tím, co diváky na tomto muzikálu tolik upoutalo a co mu přineslo tak velký úspěch. Koneckonců titulní melodie muzikálu se v roce 1953 stala hymnou amerického státu Oklahoma.

Premiérové uvedení z roku 1943 porušilo mnohé zásady, které do té doby na Broadwayi panovaly. A tak zatímco u starších muzikálů například platilo nepsané pravidlo, že sotva se zvedne opona, jeviště zaplní sbor, zde sedělo na začátku uprostřed jeviště farmářské děvče, které tlouklo máslo, a hlavní hrdina při tom zpíval za kulisami. Oklahoma! znamenala také další krok na cestě k integraci děje, hudby a pohybu, respektive tance, kterou o 14 let později dovršila a k maximální dokonalosti přivedla Bernsteinova West Side Story.

 

Oklahoma! se také v pozdějších letech dočkala několika revivalů: mezi ty nejslavnější patří inscenace britského Národního divadla v nastudování režiséra Trevora Nunna z roku 1998. Nunnova inscenace vynikla scénografií v dimenzi muzikálu superlativů i používáním soudobých divadelních prostředků a jeho režie také lépe dokreslila charaktery některých postav. V roce 1999 Nunn nastudování zaznamenal také pro televizní obrazovku. Na filmové plátno se ale Oklahoma! dostala už v roce 1955, kdy ji natočil režisér Fred Zinnemann.