PACIFISTŮV MUZIKÁLOVÝ BOJ PROTI RAKOVINĚ

S londýnským West Endem jsou spojeny především komerční, divácky vděčné muzikály. Přesto mají v této evropské metropoli čas od času místo i poněkud odvážnější tituly: mimo jiné přímo v britském Národním divadle. Zatímco ještě na přelomu tisíciletí divadlo pod vedením Trevora Nunna čerpalo z popularity klasických titulů, jako je Oklahoma! nebo My Fair Lady, v posledních letech se poměrně vytrvale věnuje podpoře nových muzikálů s inovativním obsahem nebo formou.

 

S úspěchem si tak například vzalo na mušku pochybnou morálku senzacechtivých talk show v muzikálu Jerry Springer: The Opera, v němž se kontroverzní americký moderátor Jerry Springer dostává do pekla. Muzikál se stal hitem, ale po svém televizním odvysílání vyvolal také bouři pohoršení. Další senzací byl potom muzikál London Road, který podle reálných událostí zkoumá, jaký měla série vražd ve východoanglickém městě Ipswich dopad na místní komunitu.

 

Nyní Národní divadlo uvedlo na své komorní scéně muzikál, jehož tématem je rakovina a způsob, jakým se s ní vyrovnáváme: jmenuje se A Pacifist’s Guide to the War on Cancer, tedy Pacifistův průvodce bojem proti rakovině. V čele autorského týmu stojí performerka Bryony Kimmings, která inscenaci také režírovala. Groteskní muzikál není jen příběhem o rakovině, ale tematizuje především naši rétoriku a klišé, která boj s rakovinou obestírají.