PERLIČKY ZE SVĚTA MUZIKÁLU: 19. 1.

Novinky z Broadwaye / Pretty Woman míří do Londýna / Miss Saigon ve Vídni / Německá muzikálová cena

Na Broadwayi skončilo uvádění muzikálu Tootsie, který vznikl na základě slavné filmové komedie s Dustinem Hoffmanem z roku 1982. Slavnostní premiéru měl v dubnu loňského roku a odehrálo se 25 předpremiér a necelých tři sta repríz. Přes jisté zklamání z nedostatečného zájmu diváků se inscenace na podzim vydá na turné po Spojených státech.

Počátkem března se na Broadwayi naopak uskuteční první předpremiéra muzikálu Diana, který líčí příběh tragicky zesnulé britské princezny. Již v únoru loňského roku se konala světová premiéra tohoto titulu v prestižním divadle La Jolla Playhouse v San Diegu. Představitelku titulní role Jeannu de Waal nyní uvidí i broadwayské publikum.

V březnu, tedy v měsíci 90. výročí narození skladatele a libretisty Stephena Sondheima, se bude na Broadwayi konat premiéra jeho muzikálu Company. Jde o přenos úspěšné londýnské inscenace, ve které byl změněno pohlaví hlavního hrdiny na hrdinku. V jedné z vedlejších rolí bude účinkovat hvězdná Patti LuPone, která v Londýně za roli získala cenu Laurence Oliviera a je i dvojnásobnou laureátkou broadwayských cen Tony.

Přesně v den svatého Valentýna, tedy 14. února, bude mít v Londýně premiéru muzikál Pretty Woman podle slavné filmové předlohy. Muzikál se od srpna 2018 rok hrál na Broadwayi, v Londýně se objeví také na dobu jednoho roku. Poté se divadlo Piccadilly musí přestavět na slavnostní premiéru muzikálu Moulin Rouge, který zde bude uveden v březnu 2021.

Spojené scény vídeňské realizují rozsáhlou rekonstrukci jednoho ze svých muzikálových divadel: Raimundova divadla. V září v něm bude opět slavnostně zahájen provoz premiérou muzikálu Miss Saigon z pera skladatele Claude-Michela Schönberga a libretisty Alaina Boublila, tedy autorů slavných Bídníků. Půjde o repliku druhé londýnské inscenace z roku 2014, která vznikla v rámci oslav 25. výročí původního nastudování. Příběh amerického vojáka Chrise a vietnamské dívky Kim je vystaven na půdorysu slavné opery Madame Butterfly.

Koncem loňského roku byly tradičně udíleny Německé muzikálové ceny. Poroty se v nich soustřeďovaly prakticky jen na původní domácí tvorbu; pro zahraniční příznivce muzikálu bývá ale zajímavé udílení Čestné ceny Akademie. Tu získal letos producent Joop van den Ende, zakladatel muzikálové globální produkční společnosti Stage Entertainment. Její těžiště je od počátku nového milénia především v Německu, ale operuje i v Holandsku, v Londýně, na Broadwayi a dokonce se pokusila uvést muzikály i v Moskvě. Sedmasedmdesátiletý Joop van den Ende již veškeré podíly na firmě prodal, přesto ale zůstává neodmyslitelným symbolem muzikálu superlativů především na území kontinentální Evropy.