Po úspěšné inscenaci muzikálu Stephena Sondheima Follies nastudovalo londýnské Národní divadlo další muzikálovou inscenaci: v předvánočním čase uvedlo původní rodinný muzikál Pinocchio.

Knihu s názvem Pinocchiova dobrodružství napsal na konci 19. století italský novinář a spisovatel Carlo Collodi. Pohádka o zlobivém dřevěném panáčkovi, který po četných příhodách zmoudřel a proměnil se v opravdového chlapce, se stala jeho nejznámějším dílem. Kniha byla přeložena do více než dvou stovek jazyků a byla zpracována v řadě filmových a divadelních adaptací. Jednou z nejznámějších je animovaná verze studia Walta Disneyho z roku 1940, ze které vychází také nový muzikál.

Libreto k londýnskému Pinocchiovi napsal dramatik Dennis Kelly, spoluautor muzikálového hitu Matilda. Hudba byla převzata ze zmíněného kresleného filmu Walta Disneyho – včetně slavné oscarové skladby When You Wish Upon a Star, jež se zařadila do žebříčku sta nejlepších filmových písní. Divadelní verze muzikálu měla světovou premiéru 1. prosince loňského roku a k vidění bude v londýnském Národním divadle až do dubna roku letošního.

PINOCCHIO: KLASICKÝ PŘÍBĚH V NOVÉ ADAPTACI