Z HISTORIE ČESKÉHO MUZIKÁLU: PÍSEŇ PRO RUDOLFA III.

Významným muzikálovým počinem 60. let byl slavný hudební televizní seriál Píseň pro Rudolfa III., který je pevně spjat s osudy Československa v roce 1968.

Píseň pro Rudolfa III. je český televizní seriál z let 1967 a 1968 režiséra Jaromíra Vašty a scenáristy Jaroslava Dietla. Doprovázen je řadou populárních písniček, z nichž některé jsou dodnes oblíbenými hity mezi všemi generacemi posluchačů.

Seriál vypráví o řezníku Rudolfu Vandasovi, který pod tíhou všedních dnů ztratil schopnost se zasnít, odpoutat se alespoň na chvíli od běžných starostí a rozlétnout se do světa fantazie. Naštěstí je tu ale jeho patnáctiletá dcera Šárka, která má fantazie až nadbytek a s pravou ženskou chytrostí přiměje ke snění i svého otce.

Základ obsazení seriálu tvořili herci tehdy velmi populárního pražského divadla Rokoko, konkrétně Darek Vostřel v titulní roli řezníka Rudolfa, Lída Vostrčilová jako jeho manželka, Zdeněk Najman a Vítězslav Černý v postavách řeznických závozníků a v jedné z epizod se představil i Jiří Šašek, jeden ze spoluzakladatelů Rokoka. Vedle tváří spojených s Rokokem ale v seriálu účinkovali i další vynikající herci, zejména Iva Janžurová jako Rudolfova dcera Šárka a Jiří Hrzán v roli Šárčina zakřiknutého nápadníka, čalounického učně Vaňka, ale například i Stella Zázvorková jako vdavekchtivá prodavačka v Rudolfově řeznictví.

Zásadní úlohu však mělo zapojení největších soudobých hvězd populární hudby – opět především zpěváků spojených s Rokokem, tedy Václava Neckáře, Marty Kubišové, Heleny Vondráčkové či Waldemara Matušky. Kromě nich ale diváci v seriálu mohli vidět a slyšet i další všem známá jména, jako byli Karel Gott, Eva Pilarová, Yvetta Simonová, Milan Chladil, Karel Štědrý, Karel Černoch, ale i rakouská hvězda Udo Jürgens a další.

Seriál má celkem 8 dílů, které byly odvysílány mezi dubnem 1967 a prosincem 1968. Poslední díl s názvem Dinosaurus měli diváci vidět v dubnu 1969, ale jeho odvysílání bylo nedlouho předtím zakázáno a natočené materiály se ztratily. Tvůrci seriálu se totiž během srpna 1968 jasně postavili proti násilné okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy. Přímo na konci srpna 1968 natočili v kulisách okupované Prahy část 6. dílu s názvem Rudolf III. na dvoře Leonida I. Zbývající část poté živě dokončili přímo během vysílání z improvizovaného ilegálního studia Československé televize.

Píseň pro Rudolfa III. dodnes zůstává nejen neobyčejným písničkovým televizním seriálem, ale také unikátním svědectvím o atmosféře kolem roku 1968 a období během sovětské okupace i krátce po ní, tedy jednoho z nejvýraznějších momentů naší historie. Ostatně právě zde zazněla i ikonická píseň Modlitba pro Martu v podání Marty Kubišové, která se stala doslova ikonou roku 1968. Tato skladba byla původně určena pro 7. díl seriálu s názvem Hrabě Monte Cristo, vysílaný až na podzim 1968, nicméně poprvé zazněla už během srpnových událostí.