V Polsku byl v září poprvé uveden americký muzikál Doktor Živago. Ten vznikl před jedenácti lety na motivy stejnojmenného románu ruského spisovatele Borise Pasternaka, jenž svému autorovi vynesl v roce 1958 Nobelovu cenu za literaturu.

 

Velkolepá románová freska zachycuje nejdramatičtější období novodobých dějin Ruska, první polovinu dvacátého století – a především první světovou válku a bolševickou revoluci. V těchto těžkých časech hledá svou cestu životem titulní hrdina, lékař s duší básníka Jurij Živago. Svým profesním posláním si je jistý, už méně má ale jasno v citech k ženám. Zatímco k sestřenici Toně jej poutá manželský slib, stvrzený dítětem, ke křehké dívce Laře jej přitahuje porozumění a milostná touha.

Podle úspěšného románu vznikla v roce 1965 neméně zdařilá filmová adaptace, která byla oceněna 5 Oscary. Stejně jako knižní předloha byla v Sovětském svazu až do osmdesátých let dvacátého století nedostupná.

Muzikál Doktor Živago byl poprvé představen v roce 2011 v divadle La Jolla Playhouse v San Diegu a později se objevil také v Austrálii, Jižní Koreji a Švédsku. Na newyorské Broadwayi se ale toto hudební drama udrželo na pouhých 50 repríz. Nyní Doktor Živago zavítal také do sousedního Polska: slavnostní premiéra proběhla v polovině září na scéně Podleské opery v Bělostoku, kde je v současnosti uváděn také Šumař na střeše a Fantom Opery.

POLSKÁ PREMIÉRA MUZIKÁLU DOKTOR ŽIVAGO