PŘEHLED PREMIÉR LETOŠNÍHO PODZIMU

V nadcházejících měsících nás čeká celá řada muzikálových premiér – budou mezi nimi dlouho očekávané výpravné tituly i menší, komorní inscenace.

První muzikálovou premiérou nové sezóny bude muzikál Voda (a krev) nad vodou, který 5. září uvede Divadlo Kalich. Podobně jako Osmý světadíl, uvedený s úspěchem na téže scéně, bude složen z hitů slovenské skupiny Elán. Půjde ale o zcela nový příběh.

Už 14. září pak pražské divadlo Goja Music Hall představí napjatě očekávanou premiéru celosvětově úspěšného muzikálu skladatele a libretisty Stephena Schwartze Wicked, a to pod českým názvem Čarodějka. V příběhu o přátelství dvou čarodějek žijících v kouzelné zemi Oz ztvární hlavní zelenou Elphabu v alternaci Kateřina Herčíková, Elis Ochmanová a Markéta Pešková, blonďatou Glindu pak Nikola Ďuricová a Natálie Grossová.

Před koncem září se na nové komorní scéně „Dvanáctka“ ostravského Národního divadla moravskoslezského představí česká premiéra muzikálu pro dva herce The Last Five Years, česky Pět let zpět. Jedná se o muzikál amerického skladatele, libretisty a textaře Jasona Roberta Browna z roku 2001. V roce 2014 pak bylo natočeno i jeho filmové zpracování. Děj nahlíží do pětiletého soužití dvou lidí – vztah spisovatele Jamieho a herečky Cathy vidíme od první schůzky až do jeho rozpadu po pěti letech. V Ostravě se v režii Janky Ryšánek Schmiedtové představí v alternacích Tomáš Novotný nebo Tomáš Savka a Klára Jelínková nebo Martina Šnytová.

Pražské Divadlo Hybernia až doposud uvádělo převážně původní české muzikály, v této sezóně se však poprvé pouští do titulu světového. Bude jím známý muzikál z produkce Společnosti Walta Disneyho Tarzan s hudbou Phila Collinse. Známý příběh lásky i sebeobjevování bude mít premiéru 3. října 2019, a to za doprovodu živého orchestru, což také dosud nebylo v Divadle Hybernia zvykem. V hlavních rolích se představí například Peter Pecha, David Gránský, Petra Vraspírová, Ivana Korolová a další.

Na podzim se do Prahy chystají také dva zajímavé komorní muzikálové projekty. 12. října se Divadle Komedie uskuteční česká premiéra muzikálu Lazarus s hudbou Davida Bowieho. V hlavní roli budou alternovat zpěvák Ondřej Ruml a člen činohry Národního divadla Igor Orozovič. Jedná se o melancholický příběh o samotě a potřebě lásky, v němž zazní řada Bowieho slavných hitů. Od konce listopadu pak bude Divadlo Na Prádle v produkci spolku art4rent uvádět muzikál Next to Normal, a to pod českým názvem Ne/normální. Muzikál Toma Kitta a Briana Yorkeyho měl světovou premiéru v roce 2008 v New Yorku, o rok později se objevil přímo na Broadwayi. Česká premiéra se tedy bude konat přesně deset let po té broadwayské. Diváci se mohou těšit na Danielu Šinkorovou, Zbyňka Frice, Kateřinu Herčíkovou, Tomáše Vaňka a další.

Hned čtyři muzikálové inscenace připravuje na nadcházející sezónu Městské divadlo Brno. První z nich se 19. října stane slavný jukebox muzikál Mamma Mia! s hity skupiny ABBA v režii Petra Gazdíka. Českým divákům se tento muzikál představil nejprve prostřednictvím mezinárodních turné a v roce 2014 také v prvním českém nastudování s texty Adama Nováka, které se hrálo v pražském Kongresovém centru.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede na samém konci listopadu muzikál Elisabeth libretisty Michaela Kunzeho a skladatele Sylvestera Levaye. Celosvětově úspěšné dílo prestižních evropských tvůrců představuje životní osudy proslulé císařovny Alžběty, zvané Sissi, v nichž se prolínala láska, nenávist, radost i smrt. Romantický a zároveň tragický příběh nekonformní manželky císaře Františka Josefa I. na konzervativním vídeňském dvoře se odehrává na pozadí dramatických událostí upadajícího rakouskouherského mocnářství. Podmanivý příběh ženy, která žila na nevhodném místě a v nevhodnou dobu, slibuje velkolepou divadelní podívanou, umocněnou působivou hudbou.