PŘÍLIŠ KRÁTKÁ KARIÉRA RICHARDA HESE

Před pěti lety, přesněji 17. února 2014, zemřel tanečník a choreograf Richard Hes. Nejvíce ho proslavila jeho práce s taneční skupinou UNO a muzikál Dracula, k němuž vytvořil nejen choreografii, ale byl také jedním z autorů libreta.

Richard Hes se narodil 5. července 1963 v Mladé Boleslavi a po studiu tanečního oddělení pražské konzervatoře se začal ihned věnovat tanci. V roce 1986 založil vysoce oceňovaný soubor Dance company UNO, perfektně sehranou taneční skupinu, jež u nás neměla ve své době konkurenci a do českého prostředí vnesla nové taneční styly.

V roce 1991 byl Hes se svou skupinou pozván do švýcarského muzikálu Keep Cool, jehož se stal spolutvůrcem a který měl ve Švýcarsku a Německu 1270 repríz. V 90. letech UNO připravilo také několik samostatných projektů, například Carmen, Nikita či Biliard. Své zkušenosti pak členové skupiny zužitkovali v inscenaci muzikálu West Side Story v Hudebním divadle Karlín v roce 1993 či v muzikálu Dracula.

Dracula měl premiéru v roce 1995 v Kongresovém centru Praha, dosáhl několika set repríz a stal se jedním z vůbec nejúspěšnějších domácích titulů. Dočkal se i několika dalších nastudování jak u nás, tak v zahraničí, a aktuálně je uváděn v pražském Hudebním divadle Karlín. Hes k muzikálu vytvořil nejen choreografii, ale přišel také se samotným námětem a podílel se i na podobě libreta. V roce 2000 se stal spoluautorem libreta a choreografem i v případě muzikálu Monte Cristo.

Posledním muzikálem, k němuž Hes vytvořil choreografie, se stal Golem, shodou okolností také poslední muzikál Hesova dlouholetého spolupracovníka, skladatele Karla Svobody. Zhudebněnou verzi staré legendy o mocném golemovi uvedlo pražské Divadlo Hybernia v roce 2006 a kromě jiných se v ní představili Petr Kolář, Josef Vojtek, Dasha, Ilona Csáková či Petr Muk. Kromě zmíněných děl vytvořil Hes choreografii také například k inscenaci muzikálu Noc na Karlštejně pro Hudební divadlo Karlín v roce 2004 nebo k opeře Don Giovanni, uvedené o rok dříve ve Stavovském divadle.