RICHARD RODGERS: OTEC ZLATÉ MUZIKÁLOVÉ ÉRY

Na sklonku minulého roku uplynulo 40 let od smrti amerického hudebního skladatele Richarda Rodgerse. Na svém kontě má 43 muzikálů, více než 900 písní a jeho hudba zazněla v téměř třech stovkách filmů. Za své dílo získal všechny nejvýznamnější americké umělecké ceny, tedy Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Vedle toho je rovněž držitelem Pulitzerovy ceny, čímž se stal jedním z pouhých dvou umělců, kteří za život sesbírali všech pět výše jmenovaných ocenění.

Rodgers se narodil v roce 1902 v rodině židovského lékaře. Získal prvotřídní vzdělání – po celou dobu studií se zajímal o hudbu, a to i prakticky. V roce 1919 se setkal s textařem Lorenzem Hartem, s nímž v následujících dvaceti letech tvořil tvůrčí tandem. Jejich první spoluprací byla hudební komedie Poor Little Ritz Girl, kterou následovala řada dalších úspěšných kusů. Asi neznámějším z nich je Pal Joey z roku 1940. Plodnou tvorbu této dvojice však přervala Hartova smrt v roce 1943.

Novým uměleckým partnerem se Rodgersovi stal Oscar Hammerstein II., s nímž na Broadway přinesli nový typ příběhových muzikálů s pevnější dramatickou výstavbou namísto pouhé odlehčené zábavnosti. Jejich prvním společným počinem byla Oklahoma! z roku 1943, následoval Carousel, Jižní Pacifik, Král a já či Za zvuků hudby. Muzikály tohoto tvůrčího dua získaly 37 cen Tony, 15 Oscarů a po dvou kusech cen Grammy, Emmy i zmíněné Pulitzerovy ceny. Mimořádně úspěšná spolupráce ale skončila Hammersteinovou smrtí.

V posledních dvaceti letech života Rodgers spolupracoval s několika dalšími libretisty, nikdy však už v tak blízkém tvůrčím tandemu a s takovými výsledky jako dříve. Zemřel 30. prosince 1979 a jeho popel byl na jeho přání rozprášen do moře.