ROCKER NA POLI MUZIKÁLU: DANIEL LANDA

V neděli 4. listopadu slaví 50. narozeniny zpěvák a hudebník Daniel Landa, který během své kariéry napsal také několik úspěšných muzikálů.

Landa se narodil v Praze a vystudoval hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře. V roce 1988 založil skupinu Orlík, po několika letech se však vydal na sólovou hudební dráhu.

V polovině 90. let se pustil také na pole hudebního divadla, když vytvořil hudbu i libreto k muzikálu Krysař, poprvé uvedenému v roce 1996 v pražském Divadle Ta Fantastika. Krysař dosáhl několika set repríz, zájezdově se hrál i na Slovensku a dočkal se hned dvou obnovených českých nastudování v Divadle Kalich.

Kromě Krysaře Landa vytvořil také mystické muzikálové drama Tajemství z roku 2005; o tři roky později vznikla Touha z prostředí divadelního zákulisí a také hudební drama Tajemství Zlatého draka. Zatím posledním muzikálem z Landovy dílny je Klíč králů, uvedený v roce 2012 v Divadle Broadway.

Landa měl být také premiérovým představitelem titulní role muzikálu Dracula, nedlouho před premiérou v říjnu 1995 si však vážně poranil ruku a roli za něj proto převzal jeho kolega Daniel Hůlka, který díky tomu nastartoval svou kariéru v showbyznysu.