ROCKOVÁ OSLAVA LÁSKY A SVOBODY

Právě v těchto dnech probíhají v pražském Divadle Kalich předpremiéry kultovního rockového muzikálu Vlasy. Na oficiální premiéru a sérii repríz si však diváci budou muset počkat až na leden.

Muzikál Hair neboli Vlasy byl v původní divadelní podobě jakousi koláží obrazů a scén ze života newyorské kolonie hippies – chyběla mu pevně vystavěná dějová linka a dramatické konflikty. Jeho obsahem byla především vnitřní zpověď generace hippies – a s ní drogy, odpor k válce ve Vietnamu, generační rozpory nebo volná láska. Některé diváky velká otevřenost muzikálu šokovala: na jevišti viděli náznaky sexu, od reality nerozeznatelné extáze pod vlivem drog a také tehdy velmi provokativní nahotu hlavních představitelů.

Autory námětu, libreta a textů písní jsou dva američtí herci, James Rado a Gerome Ragni, oba bezprostředně svázaní s hnutím hippies. Ke spolupráci přizvali skladatele Galta MacDermota, který pro muzikál složil 32 písní. Řada z nich se ihned stala velkými hity – mimo jiné i proto, že skvěle hudebně vyjadřovaly svou dobu a zároveň svobodomyslnou filozofii hnutí hippies. V Divadle Kalich písně uslyšíme v překladu Jiřího Joska. Inscenaci připravuje tým pod vedením režiséra a scénografa Šimona Cabana a choreografky Petry Parvoničové.