V Londýně se na léto příštího roku chystá limitované dvouměsíční uvedení revivalu klasického muzikálu skladatele Richarda Rodgerse a libretisty Oscara Hammersteina II. King and I. Jedná se o verzi uvedenou v roce 2015 v produkci newyorského Lincoln Center.

Příběh muzikálu je založen na románu Anna a král ze Siamu spisovatelky Margaret Landon z roku 1944, který se podobně jako divadelní muzikál dočkal i několika filmových zpracování. Je inspirován skutečným příběhem britské vychovatelky Anny, najaté v polovině 19. století na dvůr siamského krále Mongkuta. Ačkoli spolu Anna a král kvůli střetu rozdílných kultur, z nichž oba pocházejí, vedou mnohé spory, vzplane mezi nimi citový vztah.

Muzikál měl svou světovou premiéru v roce 1951 v broadwayském St. James Theatre. Dočkal se tehdy kromě pozitivních kritik i 1246 představení – ve své době čtvrtého nejdelšího uvádění v historii Broadwaye.

V hlavních rolích se i v Londýně představí hvězdy newyorské inscenace z roku 2015: broadwayská star Kelli O´Hara a hollywoodský herec japonského původu Ken Watanabe, jehož mohou znát i čeští diváci z mnoha amerických filmů, například z Posledního samuraje, Dopisů z Iwo Jimy nebo poslední verze Godzilly. Diváci se mohou těšit také na pozoruhodné jevištní efekty: mezi největší kouzla inscenace patří například příjezd námořní lodi v takřka reálné velikosti prakticky až do hlediště mezi diváky nebo rychlé přestavby jednotlivých prostředí siamského královského paláce.

ROMANCE ANNY A SIAMSKÉHO KRÁLE NAVŠTÍVÍ LONDÝN